مردم. ایران و طبیعت ایران در خطرند

. بیاد داشته باشیم و هرگز فراموش نکنیم :در شرایط بسیار خطیر کنونی در گام نخست و در حکومت ملایان و مذهب مجموع جامعه انسانی ایران،تمامیت ارضی ایران،و طبیعت ایران در سراسر ایران در تهاجم و نکبت حکومت آخوندها در خطر است. اختلافات را به کناری بگذاریم، نیروهایمان را در نخستین گام در راستای نجات این سه مجموعه هم جهت کنیم و به خطر اصلی بیندیشیم .

در گذرگاه تاریخ ایران. اسماعیل وفا یغمائی

در گذرگاه تاریخ ایران. اسماعیل وفا یغمائی
تاریخ دوران باستانی ایران

۱۳۹۵ مهر ۲۴, شنبه

مرضیه با خودش تعریف می‌شود گفت و شنود با اسماعیل وفا یغمائی 15 . همنشین بهار

 ادامه گفتگو قسمت پانزدهم
.گفت و شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۱) گفت و شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۲) گفت و شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۳) گفت‌و‌شنود با اسماعیل وقا یغمائی(۴) گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی(۵) گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی(۶) گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی(۷) گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۸) گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۹)گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۱۰) گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۱۱) گفت‌و‌شنود با اسماعیل وفا یغمائی (۱۲) گفت . شنود با اسماعیل وفا یغمائی قسمت سیزدهم...ادامه گفت و شنود قسمت (۱۴)

____________________
197
نظرمربوط به بخش یکم تا هشتم:نظر بدهید
68نظر مربوط به بخش نهم نظر دهید
58نظرمربوط به بخش دهم.نظر دهید
87ظرمربوط به قسمت یازدهم نظر دهید
۶۱ نظرمربوط به بخش دوازدهم نظر دهید
۴۶ نظرمربوط به بخش سیزدهم. نظر دهید
_20نظر مربوط به بخش چهاردهم نظر:نظر دهید __

۶۴ نظر:

سیما.فرانسه گفت...

درود بر مرضیه مرضیه همیشه زنده است و با ما هست و خواهد بود تشکر از این صحبت بسیار جالب

خدیجه اجیده گفت...

یک مشت حرف مفت و بی پایه که فقط باعث خنده خواننده است مرضیه تا پایان عمر نشان داد دوستدار کامل مجاهدین وبخصوص مسعود این تنها قامت بالا بلند آزادی در مقابله با آخوندهای کثافت است شما هر چه چرند بر سر هم بکنید باعث خنده است کمی خجالت بکشید

ناشناس گفت...

خدمت خدیجه خانم آجیده و مسئولین پیدا و ناپیدای ایشان سلام از میان آشنایان نزدیک به مرضیه (برای مثال ابراهیم گلستان که مورد احترام آن بانوی ارجمند و همه اهل فرهنگ و ادب است) برخورد زشتی را که با مرضیه در نشست شورا شد شنیده اند و آنچه روی داده متاسفانه قابل انکار نیست. مسعود آن به قول شما «قامت بالا بلند آزادی» همانروز می‌بایست آن اراذل را از شورا و مجاهدین دور می‌انداخت و از مردم ایران بخاطر توهین به مرضیه عذرخواهی می‌کرد. در آنصورت حرف شما معنا داشت. صدرا

م.ح فرانسه گفت...

اسلام بطور واقعی دینی است که هنر بخصوص ساز و اواز را برسمیت نمیشناسد و فقط هنری را که در خدمت کامل مذهب باشد برسمیت میشناسد این احتیاج به اثبات ندارد و خیلی روشن است بنابراین مرضیه در دستگاه مجاهدین و امثالشان فقط یک ابزار قوی سیاسی بود

اشرفی استوار گفت...

درود بر مرضیه جاودانه و ننگ بر جمهوری کثیف اسلامی و مزدوران پیدا و پنهان او

منصور لرستانی گفت...

مرضیه در سردار کبیر ازادی همان نامی که مرضیه عزیز به آقای رجوی داد زنده است و روزی که رزمندگان ازادی بنیاد این رزیم کثیف را برمیکنند او نیز با همان صدای اسمانی در میان انها خواهد بود درود بر مرضیه کبیر

ناشناس گفت...

درود بر مرضیه که اصیل بود و اصیل ماند و نشان داد هنر را نمیتوان به بند کشید.
این دیدگاه که «او به اعتبار مثلاً مسعود رجوی زنده است» توهین بزرگی به او و به همه مردم ایران است.
خود او باور داشت که «هنر بايد مانعي نداشته باشد تا اوج گيرد،اصلا هنرمند بايد غرق در هنرش باشد» طبیعی است که موانع را برنتابد.
مینا

ناشناس گفت...

آقای یغمایی سلام، شما در این گفتگوی شماره پانزده در مورد رفتارهای ضد انسانی و ضد اخلاقی رهبری مجاهدین خیلی با مدارا و نرم و لطیف صحبت کردید. وقتی به گفتگو مینشیند از موضوع اصلی مصاحبه غافل میمانید. عزیز جان باید داد و زد و این واقعیت را گفت که مسعود رجوی نه احمد شاملو نه مرضیه نه بنی صدر و نه هیچ کس را ببخشید اصلا آدم نمیداند که با آنها رفتاری انسانی داشته باشد. از نظر او همه ابزارند. بنابراین نه برای مرضیه و نه برای هیچ کس اصلا زندگی شخصی قائل نیست. این را شما باید تاکید کنید و الا که اعضای شورا این را نمیدانند. باید تیز و مشخص این را افشا کرد که خانم مهناز به عنوان کلفت مرضیه در غیاب ایشان به سراغ وسائل شخصی مرضیه میرفته و آنها را بازرسی میکرده است. همیشه هم این کار را میکردند منتها این بار احتمالا خوب عمل نکردند و قضیه لو رفته است. شما شناعت را ببینید مهناز عمل غیر اخلاقی انجام داده و بدون اجازه وسائل مرضیه را وارسی کرده به جای آن که او عذرخواهی کند ناسزا را به مرضیه میگویند. از این رفتار به مجاهدین به سادگی نگذرید. در قرارگاه هم همین بساط بود در غیاب به اصطلاح رزمندهها مرتبا کمد شخصی آنها را باز میکردند و چک میکردند. مطمئن هستم شما میدانید که رجوی حتی برای مردم ایران هم اهمیتی قائل نیست و شما بودید و شنیدید که به مردم ایران گفت توده بیهوده. مجاهدین با همه برخورد ظاهر و باطن دارند. با بنی صدر داشتند و با متین دفتری داشتند و با دیگران هم داشتند و دارند. خلاصه شما باید این نامردی و بی اخلاقی مجاهدین را باز کنید و توضیح دهید که بابا این رهبری هیچ چیزی از عوالم انسانی را قبول ندارد یک دیو به تمام معناست و همه چیز برای او اسباب به قدرت رسیدن است. باورش برای خیلیها سخت است اما رجوی هر چنایتی را برای خودش مجاز میداند. حتی این آدم با مریم عضدانلو هم همین بی اخلاقی را به کار گرفت. شما میدانید مریم زندگی خودش را داشت و با شوهرش زندگی میکرد او را به اوور برد و مسئولیت ندیمی زن تازه اش یعنی دختر بنی صدر را به او سپرد و با این شیطنت مریم را وارد خصوصیترین زاوایای زندگی شخصی خودش کرد و در قدم بعد دیدیم که چه اتفاقاتی که افتاد. اصلا خیانتها و دنائتهای این فرد کادر و قالب معمولی مانند انسانهای دیگر ندارد. ما که بلد نیستیم شما باید اینها را بشکافید لطفا از اینها غاقل نمانید.
رزمنده سابق

كوه يخ گفت...

واقعيت اينست كه ٢٧سال إز مجاهدين جدا شده ام هم با رژيم و هم با كساني كه إز مجاهدين جدا شده اند و إز طرف وزارت اطلاعات رژيم مأموريت در خارج كشور عليه اپوزيسيون دارند بشدت مرز دارم اما بسيار خوشحالم كه تعدادي منتقد با پرنسيب با صحبتهاي منطقي و بدور إز توهين و با مرز قاطع با رژيم جمهوري إسلامي به كنكاش و بررسي مسائل تاريخي و مبارزاتي تاريخ معاصرانگونه كه واقعيت دَارد مي پردازند.

ن.ح.نغمه استرالیا گفت...

با تشکر از کار با ارزش آقای همنشین بهار و یغمائی ولی کاش در آن قسمت اول بیشتر توضیح میدادید که ایران چه فرهنگ و تمدنی در موسیقی داشته وحمله اعراب به ایران و دین جدید چه بر سر ان آورده است این خیلی خیلی مهم بود که به آن هم پرداختید ولی بیشتر باید صحبت میشد البته خوشبختانه مخصوصا در زمان حاضر تمدن و فرهنگ ایران کوششهای مذهب را علیه موسیقی کامل شکست داده است و اخوندها که اگر میتوانستند جز نوحه و تعزیه هیچ چیزی باقی نمیگذاشتند کامل شکست خورده اند ایدئولوزی مجاهدین خلق هم در پایه اش وضعیتش در مورد موسیقی همان وضعیت اخوندها را دارد البته یک کمی بردبارتر وفقط در تبلیغ سیاسی استفاده میکنندو باقی قسمتها برایشان بی ارزش است و ورود خانم مرضیه که میبایست موجبات یک تغییر بزرگ را فراهم کند نتوانست در مورد این قسمتها اگر ممکن است بیشتر توضیح بدهید با تشکر دوباره

م.الف. ذاکرانی آخوند سابق گفت...

اقای یغمائی در مصاحبه میگفتند تعارف را کنار بگذاریم این حرف درست است اسلام از هر نوعش با موسیقی ضد هست این یک عده از اسناد اسلام در مورد موسیقی است
۱. قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : اَنَّ اللهَ بَعثََنی رحمةً للعالَمین و لِاَمحقَ المعازفَ و المزامیرَ و امورَ الجاهلیة.

رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: خداوند مرا مبعوث کرد تا رحمتی برای جهانیان باشم و ساز و نی ها و امور جاهلیت را نابود سازم.

«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۰»

*****

2. قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : بیتُ الغناء بیتٌ لا تُؤمَنُ فیه الفجیعةُ و لا تُجابُ فیه الدَّعوةُ و لا تَدخلُه الملائکة.

امام صادق – علیه السّلام – فرمود: خانه ای که در آن غناء و ساز و آواز نواخته شود، از مصیبت ها و بلاهای دردناک در امان نیست و دعا در آن خانه مستجاب نمی گردد و فرشتگان به آن خانه وارد نمی شوند.

«دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۸۰»

*****

3. قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : کان اِبلیسُ اَوّلَ مَن تَغَنّی.

رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: ابلیس نخستین کسی است که به غناء و آوازه خوانی پرداخت.

«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۳۱»

*****

4. قال الامام الباقر – علیه السّلام – : الغِناءُ مِمّا وَعَدَاللهُ علیه النارَ و تلاهذه الآیة: و مِنَ الناس مَن یشتری لهوَ الحدیث لیُضِلَّ عن سبیل الله … (لقمان، ۶).

امام باقر – علیه السّلام – فرمود: غنا و آوازه خوانی از جمله گناهانی است که خداوند برای آن وعده آتش داده است، سپس این آیه را تلاوت فرمود: «برخی از مردم کسانی هستند که سخن بیهوده را می خرند تا دیگران را از روی نادانی از راه خدا گمراه کنند و آیات الهی را به استهزاء گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده خواهد بود».

«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۶»

*****

5. قال الامام الرضا – علیه السّلام – : اِستماع الاَوتار مِنَ الکبائر.

امام رضا – علیه السّلام – فرمود: گوش دادن به (صدای) تارهای موسیقی از گناهان کبیره است.

«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۲۰»

*****

6. عن ابی عبدالله – علیه السّلام – فی قول الله تعالی: «و اجتنبوا قولَ الزُّور» (حج، ۳۰)، قال: قول الزُّورِ الغِناء.

امام صادق – علیه السّلام – درباره سخن خداوند که می فرماید: «از گفتار باطل بپرهیزید» فرمود: گفتار باطل همان غناء است.

«وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۲۲۷»

*****

7. قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : شرُّ الاَصواتِ الغِناء.

امام صادق – علیه السّلام – فرمود: بدترین صداها، غناء (و آوازه خوانی) است.

«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۹»

*****

8. قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ مجلسٌ لاینظر اللهُ اِلی اَهلهِ.

امام صادق – علیه السّلام – فرمود: مجلس غناء مجلسی است که خدواند به اهل آن نظر (لطف و رحمت) نمی کند.

«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۸۸»

*****

9. قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ یورث النفاقَ و یُعقِبُ الفقر.

امام صادق – علیه السّلام – فرمود: غناء و آوازه خوانی باعث نفاق و دوروئی شده و فقر و تنگدستی را به دنبال دارد.

«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص۲۳۰»

*****

10. قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ عُشُّ النفاق.

امام صادق – علیه السّلام – فرمود: غناء و آوازه خوانی، لانه نفاق و دوروئی است.

«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۷»

*****

11. قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : الغناءُ رُقْیَةُ الزّنا.

رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: غناء و آوازه خوانی، طلسم زناکاری است.

«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۴۷»

*****

12. قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : الغناءُ یُورِثُ الفقر.

امام صادق – علیه السّلام – فرمود: غناء و آوازه خوانی موجب فقر و تنگدستی می گردد.

«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۳»

*****

13. قال الامام الباقر – علیه السّلام – : الغناءُ یُنبِتُ النفاق فی القلب کما یُنبت النخلُ الطلع.

امام باقر – علیه السّلام – فرمود: غناء و آوازه خوانی نفاق و دروئی را در دل می رویاند همان گونه که درخت نخل، خوشه خرما را رویش می دهد.

«دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۰۸»

*****

14. قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : اَربعٌ یُفسِدنَ القلبَ و یُنبتنَ النفاقَ فی القلب کما یُنبِتُ الماءَ الشجرَ؛ اِستماعُ اللَّهو و … .

رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: چهار چیز است که قلب و روح را تباه و نفاق را در آن می رویاند، همچنان که آب، درخت را می رویاند؛ (یکی از آنها) گوش دادن به چیزهای لغو و بیهوده است.

«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۲»

*****

م.الف. ذاکرانی آخوند سابق گفت...

ادامه2
. قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : ثلاثٌ یَقسینَ القلبَ: اِستماعُ اللَّهو و … .

رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: سه چیز باعث قساوت و سنگ دلی می گردد: (یکی از آنها) گوش دادن به چیزهای لغو و بیهوده است.

«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۲»

*****

16. قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : اِستماعُ اللَّهو و الغناء یُنبِتُ النفاقَ کما یُنبت الماءُ الزَّرع.

امام صادق – علیه السّلام – فرمود: گوش کردن به چیزهای بیهوده و غناء و آوازه خوانی، نفاق را می رویاند همان گونه که آب کشتزار را می رویاند.

«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۳۶»

*****

17. قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : لا یَحِلُّ بیعُ الغِناء و لا شِراءُه و استماعُه نفاقٌ و تعلیمهُ کُفر.

امام صادق – علیه السّلام – فرمود: خرید و فروش (آلات) غناء و ساز وآواز حلال نیست و گوش دادن به آن، نفاق و دوروئی و آموزش دادنش، کفر و بی دینی است.

«دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۰۹»

*****

18. قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : مَنِ استمعَ اِلی اللَّهو یُذابُ فی اُذُنهِ الآنُک.

رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: کسی که به چیزهای لهو و بیهوده گوش فرادهد (روز قیامت) در گوشش سرب گداخته (و ذوب شده) ریخته می شود.

«دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۱۰»

*****

19. قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : یُحشرُ صاحبُ الطَّنبور یوم القیامةِ و هو أسودُ الوجهِ و بِیَده طنبورٌ من نار و فوقَ رأسه سبعون اَلف ملکٍ، بید کُلُّ ملکٍ مِقْمعَةُ یَضربون رأسَهُ و وجهَه.

رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: دارنده طنبور (نوعی از آلات موسیقی) روز قیامت محشور می شود در حالی که صورتش سیاه و در دستش طنبوری از آتش است و بالای سرش هفتاد هزار فرشته قرار دارند که در دست هر کدام از آنها عمودی آهنین است که بر سر و صورتش می زنند.

«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۹»

*****

20. قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : یُحشَر صاحبُ الغناء مِن قبره اَعمی و اَخرس و اَبکم.

رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: دارنده (آلات) غناء و آوازه خوانی محشور می شود در حالی که کور و کر و لال است.

«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۹»

*****

21. قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : لا تَدخلُ الملائکةُ بیتاً فیه خَمرٌ أو دفٌّ أو طَنبُور أو نَردٌ و لا یُستجابُ دعاءُ هُم و تَرتفِع عَنهم البرکةُ.

رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمود: فرشتگان وارد خانه ای که در آن شراب یا دایره یا طنبور (نوعی از آلات موسیقی) و یا نرد (نوعی وسیله قمار) باشد، نمی شوند و دعای اهل آن خانه مستجاب نمی گردد و برکت از آنان برداشته می شود.

«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۸»

م.الف. ذاکرانی آخوند سابق گفت...

ادامه 3

22. قال الامام الباقر- علیه السّلام – : مَن اَصغی الی ناطقٍ فقد عَبَدَه، فاِنْ کان الناطقُ یؤدِّی عنِ الله عز و جل فقد عبد اللهَ و اِنْ کان الناطق یؤدِّی عن الشیطان فقد عَبَدَ الشیطان.

امام باقر – علیه السّلام – فرمود: هرکس به گوینده ای گوش سپارد او را بندگی کرده است، پس اگر آن گوینده از خداوند عزو جل بگوید شنونده خدا را عبادت کرده است و اگر از شیطان بگوید شیطان را عبادت کرده است.

«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۳۶»

*****

23. سَمِعَ امیرالمؤمنین – علیه السّلام – رجلاً یَطربُ بالطَنبور فمنعه و کَسَرَ طنبورَه … فقال: اِنّه یقول: سَتَندِم سَتَندِم اَیا صاحبی سَتَدخُل جهنَّم اَیا ضاربی.

امام علی – علیه السّلام – شنید مردی طنبور می نوازد، وی را از این کار منع کرد و طنبورش را شکست و از وی خواست که توبه کند او هم توبه کرد، سپس به او فرمود: آیا می دانی هنگامی که طنبور نواخته می شود چه می گوید؟ عرض کرد جانشین رسول خدا – صلی الله علیه و آله – داناتر است. حضرت فرمود: می گوید: بزودی پشیمان می شوی، به زودی پشیمان می شوی ای صاحب من! به زودی داخل جهنم می گردی ای نوازنده من!

«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۲۰»

*****

24. قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : مَنْ اَنْعم الله علیه بِنعمةٍ فَجاءَ عند تلک النّعمة بِمِزمارٍ فقد کَفَرَها.

امام صادق – علیه السّلام – فرمود: کسی که خداوند به او نعمتی عطا فرماید و با وجود آن نعمت به نی و ساز و آواز روی آورد، کفران نعمت کرده است.

«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۳۳»

*****

25. قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : اَلمُغَنّیةُ ملعونةٌ ، ملعونٌ مَن أکَل َ مِن کَسبِها.

امام صادق – علیه السّلام – فرمود: زن آوازه خوان ملعون است و کسی که از درآمد آوازه خوانی او بخورد (روزی خود را بگذراند) نیز ملعون است.

«الاستبصار، ج ۳، ص ۶۱»

*****

26. قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : اَلمُغَنّیةُ ملعونةٌ و مَن آواها و أکَلَ کسبَها ملعونٌ.

امام صادق – علیه السّلام – فرمود: زن آوازه خوان ملعون است و کسی که او را جای دهد و از درآمد آوازه خوانی او بخورد (روزی خود را بگذراند) نیز ملعون است.

«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۱۱»

*****

27. عن عاصم بن حُمَید عن الامام الصادق – علیه السّلام – : … قلتُ: فی الجنّةِ غناءٌ؟ قال: اِنَّ فی الجنّةَ شجراً یَأمُرُ اللهُ ریاحَها فَتَهُبُّ فتضرب تلک الشجرةَ باَصواتٍ لم یَسمعِ الخلائقُ بمثلها حُسناً … .

عاصم بن حمید از امام صادق – علیه السّلام – سؤال کرد: آیا در بهشت غناء و ساز و آوازی وجود دارد؟ حضرت فرمود: در بهشت درختی وجود دارد که خداوند به بادهای بهشت فرمان می دهد به آن درخت بوزند و از آن درخت آوازهایی برمی آید که خلائق به زیبایی آن هرگز نشنیده اند، سپس فرمود: این در عوض پرهیز کسی است که در دنیا از شنیدن ساز و آواز به خاطر ترس از خدا اجتناب ورزیده است.

«بحار الانوار، ج ۸، ص ۱۲۶»

*****

28. قال ابوالحسن – علیه السّلام – : مَن نزَّهَ نفسَه عن الغناء فاِنَّ فی الجنةِ شجرةً یأمرُ اللهُ عزّوجلّ الریاحَ اَنْ تُحرِّکَها فَیسمعُ لها صوتاً ام یَسمعْ بمثله و مَن لم یتنزَّه عنه لم یَسمعْه.

امام کاظم – علیه السّلام – فرمود: کسی که خود را از غناء و ساز و آواز، پاکیزه و دور نگه دارد در عوض آن در بهشت درختی است که خداوند به باد فرمان می دهد که آن درخت را به حرکت درآورد و از آن درخت صدایی دل نواز به گوش می رسد که هرگز مانند آن را نشنیده است، اما کسی که در دنیا خود را از غناء، پاکیزه و دور نگه ندارد آن صدا را نمی شنود.

«جامع الاحادیث الشیعه، ج ۱۷، ص ۲۰۷»

م.الف. ذاکرانی آخوند سابق گفت...

ادامه 4
احادیث و روایات در مورد حرام بودن موسیقی و غنا

رسول خدا صلی الله علیْه و آله و سلم فرمود:حرمت موسیقی
«الغناء رقیه الزناء»
غنا و (موسیقی) كاریست كه انسان را به زنا می‌كشاند.
در حدیث آمده:


از غناء و موسیقی دوری كنید زیرا موسیقی حیاء را از بین می‌برد و سبب زیاد شدن غریزه جنسی می‌شود، مردانگی را نابود می‌سازد و هر كاری كه شراب می‌كند موسیقی هم انجام می‌دهد و اگر مبتلا به موسیقی شدید از زنان بپرهیزید برای آن كه موسیقی و غناء انسان را به زنا می‌كشاند.امام صادق علیْه السلام فرمود:
كسی را كه خداوند سبحان نعمتی به او عطا كند و او در اثر نعمت به وسایل آواز خوانی و موسیقی رو كند با این عملش ناسپاسی حق تعالی را مرتكب شده و همچنین كسی كه مصیبتی ( برای امتحان و …) به او برسد و آه و ناله كند او هم كفران نعمت نموده است. كافی ج 6 ص 432،

امام صادق علیْه السلام فرمود:
به شیطان قفندر (بد قیافه) گفته می‌شود زمانی كه در خانه كسی چهل روز با وسایل موسیقی (چون تار بنوازد) و مردان و زنان در آن مجلس باطل گرد آیند شیطان تمام اعضای بدن صاحبخانه را لمس می‌كند (به طوری كه چشم و گوش، زبان و سایر اعضایش در مسیر و فرمان شیطان و گناه قرار می‌گیرند) بعد از آن برای این كه كاملا او را در زشتی و ظلمت غرق كند نفسی شیطانی در او می‌دمد كه بعد از آن غیرت را از دست می‌دهد آن چنان كه نسبت به رابطه نا مشروع دیگران با همسرش بی‌تفاوت می‌شود. كافی ج 6 ص 432،

حضرت محمد صلی الله علیه و آله فرمود:فرشتگان به خانه‌ای كه شراب و وسایل موسیقی و قمار (مثل دایره، طنبور، نرد) در آن باشد وارد نمی‌شوند و دعای اهل خانه مستجاب نمی‌گردد، خیر و بركت هم از آنجا می‌رود. مستدرك الوسایل ج 13 ص 218،امام صادق علیْه السلام فرمود:
نواختن موسیقی (مثل تار و …) نفاق را در دل می‌رویاند همان طوری كه آب سبزه را می‌رویاند. كافی ج 6 ص 434،امام سجاد علیْه السلام: پاك و سعادتمند نمی‌شوند ملتی كه در میان آنان بربط (كه یكی از آلات موسیقی می‌باشد) به صدا در آید. غنا و موسیقی از دیدگاه سلام ص 141امام صادق علیْه السلام فرمود:
خانه‌ای كه در آن غنا(موسیقی) باشد از مرگ و مصیبت دردناك ایمن نیست و دعا در آن به اجابت نمی‌رسد و فرشتگان وارد آن نمی‌شوند.رسول گرامی اسلام صلی الله علیْه و آله و سلم فرمود:حرمت موسیقی
«ان الله بعثنی هدی و رحمه للعالمین و امرنی ان امحوا المزامیر و المغازف و الاوتار و الاوثان و امور الجاهلیه …»
خداوند مرا برای هدایت و رحمت جهانیان مبعوث نمود و دستور داده به من تا آلات غناء و موسیقی (مانند نای و طنبور و تار و …) و بتها و آداب و رسوم جاهلیت را از بین ببرم. مستدرك الوسایل ج 13 ص 219به اتفاق جمیع فقهاء ساختن و خرید و فروش آلات لهو و معامله‌اش باطل است و مانند آلات قمار نگهدارش نیز حرام و از بین بردنش واجب است.
چنان چه در ضمن حدیثی مفصلی كه در كتاب تحف العقول از حضرت امام جعفر صادق علیْه السلام نقل می‌كند و همچنین شیخ حر عاملی در فصول المهمه روایت می‌كند كه حضرت فرمود:


صنعتی را كه هیچ جهت حلالی در آن نباشد و جز شر و فساد چیزی بر آن مترتب نیست مانند بربط (آلت موسیقیست شبیه عود كه به آن می‌نوازند) و مانند مزمارها و نی و شطرنج و هر آلت و وسیله لهوی و صلیب نصاری و بتها و هر چه شبیه اینها باشد پس یاد دادنش و یاد گرفتن و عمل كردن به آن و اجرت گرفتن بر آن و جمیع تصرفات در آن حرام است. گناهان كبیره ج 1 ص 259،در كتاب مهدی منتظر نوشته‌ی حاج شیخ محمد جواد خراسانی (قدس سره) در مورد حوادث و وقایعی كه در دوران غیبت و نزدیك ظهور حرمت غنا و موسیقیحضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف رخ می‌دهد چنین می‌خوانیم:
در این زمان مردم غنا و آوازه را دوست دارند.


رقص و طرب و غنا را حلال می‌شمرند.


آلات ساز و آواز ظاهر می‌شود.


تار و طنبور زنی را مستحسن شمارند و نیكو بیاموزند.


زن‌های آوازه خوان و رقاصه آشكار می‌شوند.


زن‌های آوازه خوان و آلات آواز برای خود اتخاذ كنند.


لهو و آلات لهو ظاهر شود، عابرین بروی بگذرند و احدی، احدی را منع نكند.


برای غنا و آوازه مالها، خرج می‌كنند.


همچنین آلات غنا و موسیقی در حرمین (مكه و مدینه) ظاهر می‌شود. مهدی منتظر ص 145«ان الله بعثنی هدی و رحمه للعالمین و امرنی ان امحوا المزامیر و المغازف و الاوتار و الاوثان و امور الجاهلیه …»
خداوند مرا برای هدایت و رحمت جهانیان مبعوث نمود و دستور داده به من تا آلات غناء و موسیقی (مانند نای و طنبور و تار و …) و بتها و آداب و رسوم جاهلیت را از بین ببرم. مستدرك الوسایل ج 13 ص

م.الف. ذاکرانی آخوند سابق گفت...

خلاصه این است که اینقدر نگوئید اخوند و مجاهد چنین و چنان کردند بروید سر اصل مطلب اسلام از پایه و اساس با موسیقی مخالف است پیغمبر و امامان هم مخالف بودند هیچ سندی وجود ندارد که دال بر حلیت موسیقی باشد حتی یک عدد هم وجود ندارد و کار از بنا خراب است

دوستداررضاشاه گفت...

هنر و موسیقی جدید در ایران مرهون عصر پهلوی و ظهور رضاشاه کبیر بانی ایران نوین و فرزند برومندش محمد رضا شاه پهلوی است درود بر روانهای پاک انان ویاد هر دو در ضمیر ایران دوستان گرامی باد

تازه مسلمون گفت...

آقای اخوند سابق سلام ایا این حدیث که گویا از تمام معصومین نقل شده درست است
یا معشر المسلمین أدخل أدوات الموسيقى فی المقاعد العلماء الدین في كل مكان وفي أي وقت انالله غفور رحیم
ای مسلمین فرو نمائید الات موسیقی را در مقاعد علمای دین در هر زمان و در هر مکان همانا خداوند بخشنده و مهربان است

م.الف. ذاکرانی آخوند سابق گفت...

حرمت موسیقی در قرآن !
عن ابی عبدالله ( علیه السّلام ) فی قول الله تعالی: «و اجتنبوا قولَ الزُّور» (حج، ۳۰)، قال: قول الزُّورِ الغِناء.
امام صادق – علیه السّلام – درباره سخن خداوند که می فرماید: «از گفتار باطل بپرهیزید» فرمود: گفتار باطل همان غناء است.
«وسائل الشیعه، ج۱۲، ص۲۲۷»

قال الامام الباقر( علیه السّلام ) : الغِناءُ مِمّا وَعَدَاللهُ علیه النارَ و تلاهذه الآیة: و مِنَ الناس مَن یشتری لهوَ الحدیث لیُضِلَّ عن سبیل الله … (لقمان، ۶).
غنا و آوازه خوانی از جمله گناهانی است که خداوند برای آن وعده آتش داده است، سپس این آیه را تلاوت فرمود: «برخی از مردم کسانی هستند که سخن بیهوده را می خرند تا دیگران را از روی نادانی از راه خدا گمراه کنند و آیات الهی را به استهزاء گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده خواهد بود».
«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۶»

قالَ رجلٌ‏ للصادِقِ (علیه السّلام): إنَّ لی جِیرانا و لَهُم جَوارٍ یَتَغَنَّینَ و یَضرِبنَ بِالعُودِ، فرُبّما دَخَلتُ المَخرَجَ فَاطِیلُ الجُلوسَ استِماعا مِنِّی لَهُنَّ! فقالَ لَهُ الصادقُ علیه السلام: لا تَفعَلْ، فقالَ: و اللّهِ ما هو شی‏ءٌ آتِیهِ بِرِجلی إنّما هو سَماعٌ أسمَعُهُ بِاذُنی، فقالَ لَهُ الصادقُ (علیه السّلام): تَاللّهِ أنتَ! أ ما سَمِعتَ اللّهَ عَزَّ و جلَّ یقولُ: «إنَّ السَّمْعَ و البَصَرَ و الفُؤادَ کُلُّ اولئکَ کانَ عَنهُ مَسْؤولًا» «اسراء36»؟! فقالَ الرَّجُلُ کَأنّنی لم أسمَعْ بهذهِ الآیةِ مِن کتابِ اللّهِ عَزَّ و جلَّ مِن عَرَبیٍّ و لا عَجَمیٍّ! لا جَرَمَ أنّی قد تَرَکتُها، و أنا أستَغفِرُ اللّهَ تعالى.
مردى به امام‏ صادق (علیه السّلام) عرض کرد: همسایگانى دارم که آنان را کنیزکانى است که آواز مى‏خوانند و عود مى‏نوازند و گاهى اوقات من به مستراح مى‏روم و براى این که ساز و آواز آنها را بشنوم نشستنم را طول مى‏دهم. حضرت علیه السلام به او فرمود: این کار را نکن. مرد گفت: به خدا قسم از روى قصد آن جا نمى‏روم، بلکه آوازى است که با گوشم مى‏شنوم. حضرت فرمود: عجبا از تو مگر نشنیده‏اى که خداوند تعالى مى‏فرماید: «همانا گوش و چشم و دل، از همه اینها بازخواست مى‏شود»؟ آن مرد گوید: انگار این آیه کتاب خداوند عزّ و جلّ را از هیچ عرب و عجمى نشنیده بودم. لا جرم این عمل خود را ترک کردم و از خداى بزرگ آمرزش مى‏طلبم.
«میزان الحکمه ج‏8 537 حدیث: 15499»

الإمامُ الرِّضا (علیه السّلام) لمّا سَأَلَهُ محمّدُ بنُ أبی عَبّادٍ عنِ السَّماعِ، و کانَ مُشتَهرا بالسَّماعِ، و شُربِ النَّبیذِ: لأِهلِ الحِجازِ رَأیٌ فیهِ، و هُو فی حَیِّزِ الباطِلِ و اللَّهوِ، أ ما سَمِعتَ اللّهَ تَعالى یقولُ‏ «و إذا مَرُّوا بِاللَّغوِ مَرُّوا کِراما» (الفرقان: 72)
امام رضا (علیه السّلام) در پاسخ به سؤال محمّد بن ابى عبّاد که به آوازه خوانى و شرابخوارى شهره بود و درباره آوازه خوانى سؤال کرد فرمود: اهل حجاز در این باره رأى و نظرى دارند. در حالى که این عمل به منزله باطل و لهو است. مگر نشنیده‏اى که خداوند تعالى مى‏فرماید: «و چون بر لغو بگذرند، با بزرگوارى مى‏ گذرند».
«میزان الحکمه ج‏8 538 حدیث: 15500.»

بعثت رسول خدا برای نابودی ساز و نی !
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله ) : اَنَّ اللهَ بَعثََنی رحمةً للعالَمین و لِاَمحقَ المعازفَ و المزامیرَ و امورَ الجاهلیة.
خداوند مرا مبعوث کرد تا رحمتی برای جهانیان باشم و ساز و نی ها و امور جاهلیت را نابود سازم.
«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۰»


م.الف. ذاکرانی آخوند سابق گفت...

قال الامام الصّادق (علیه السّلام): الغناءُ عُشُّ النفاق.
غناء و آوازه خوانی، لانه نفاق و دوروئی است.
«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۲۷»

قال الامام الصّادق ( علیه السّلام ): الغناءُ یُورِثُ الفقر.
غناء و آوازه خوانی موجب فقر و تنگدستی می گردد.
«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۳»

قال الامام الباقر (علیه السّلام): الغناءُ یُنبِتُ النفاق فی القلب کما یُنبت النخلُ الطلع.
غناء و آوازه خوانی نفاق و دروئی را در دل می رویاند همان گونه که درخت نخل، خوشه خرما را رویش می دهد.
«دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۰۸»

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله ): اَربعٌ یُفسِدنَ القلبَ و یُنبتنَ النفاقَ فی القلب کما یُنبِتُ الماءَ الشجرَ؛ اِستماعُ اللَّهو و … .
چهار چیز است که قلب و روح را تباه و نفاق را در آن می رویاند، همچنان که آب، درخت را می رویاند؛ (یکی از آنها) گوش دادن به چیزهای لغو و بیهوده است.
«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۲»

غناء و آوازه خوانی، طلسم زنا !
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله ): الغناءُ رُقْیَةُ الزّنا.
غناء و آوازه خوانی، طلسم زناکاری است.
«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۴۷»

گوش کردن به موسیقی و ترانه موجب قساوت قلب است !
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله ): ثلاثٌ یَقسینَ القلبَ: اِستماعُ اللَّهو و … .
سه چیز باعث قساوت و سنگ دلی می گردد: (یکی از آنها) گوش دادن به چیزهای لغو و بیهوده است.
«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۵۲»

آموزش دادن موسیقی کفر است !
قال الامام الصّادق (علیه السّلام): لا یَحِلُّ بیعُ الغِناء و لا شِراءُه و استماعُه نفاقٌ و تعلیمهُ کُفر.
خرید و فروش (آلات) غناء و ساز وآواز حلال نیست و گوش دادن به آن، نفاق و دوروئی و آموزش دادنش، کفر و بی دینی است.
«دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۰۹»

سرب داغ روز قیامت درون گوشی که موسیقی گوش می دهد !
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله ): مَنِ استمعَ اِلی اللَّهو یُذابُ فی اُذُنهِ الآنُک.
کسی که به چیزهای لهو و بیهوده گوش فرادهد (روز قیامت) در گوشش سرب گداخته (و ذوب شده) ریخته می شود.
«دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۲۱۰»

نوازنده ، رو سیاه روز قیامت !
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله ): یُحشرُ صاحبُ الطَّنبور یوم القیامةِ و هو أسودُ الوجهِ و بِیَده طنبورٌ من نار و فوقَ رأسه سبعون اَلف ملکٍ، بید کُلُّ ملکٍ مِقْمعَةُ یَضربون رأسَهُ و وجهَه.
دارنده طنبور (نوعی از آلات موسیقی) روز قیامت محشور می شود در حالی که صورتش سیاه و در دستش طنبوری از آتش است و بالای سرش هفتاد هزار فرشته قرار دارند که در دست هر کدام از آنها عمودی آهنین است که بر سر و صورتش می زنند.
«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۹»

م.الف. ذاکرانی آخوند سابق گفت...

نوازنده و خواننده ، کور و کر و لال روز قیامت
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله ): یُحشَر صاحبُ الغناء مِن قبره اَعمی و اَخرس و اَبکم.
دارنده (آلات) غناء و آوازه خوانی محشور می شود در حالی که کور و کر و لال است.
«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۱۹»

آلات موسیقی چه می گویند؟
سَمِعَ امیرالمؤمنین (علیه السّلام)رجلاً یَطربُ بالطَنبور فمنعه و کَسَرَ طنبورَه … فقال: اِنّه یقول: سَتَندِم سَتَندِم اَیا صاحبی سَتَدخُل جهنَّم اَیا ضاربی.
امیرالمؤمنین امام علی (علیه السّلام) شنید مردی طنبور می نوازد، وی را از این کار منع کرد و طنبورش را شکست و از وی خواست که توبه کند او هم توبه کرد، سپس به او فرمود: آیا می دانی هنگامی که طنبور نواخته می شود چه می گوید؟ عرض کرد جانشین رسول خدا (صلی الله علیه و آله ): داناتر است. حضرت فرمود: می گوید: بزودی پشیمان می شوی، به زودی پشیمان می شوی ای صاحب من! به زودی داخل جهنم می گردی ای نوازنده من!
«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۲۲۰»

کفران نعمت
قال الامام الصّادق (علیه السّلام): مَنْ اَنْعم الله علیه بِنعمةٍ فَجاءَ عند تلک النّعمة بِمِزمارٍ فقد کَفَرَها.
کسی که خداوند به او نعمتی عطا فرماید و با وجود آن نعمت به نی و ساز و آواز روی آورد، کفران نعمت کرده است.
«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۲۳۳»

زن آوازه خوان ملعون است!
قال الامام الصّادق (علیه السّلام): اَلمُغَنّیةُ ملعونةٌ ، ملعونٌ مَن أکَل َ مِن کَسبِها.
زن آوازه خوان ملعون است و کسی که از درآمد آوازه خوانی او بخورد (روزی خود را بگذراند) نیز ملعون است.
«الاستبصار، ج ۳، ص ۶۱»

قال الامام الصّادق (علیه السّلام): اَلمُغَنّیةُ ملعونةٌ و مَن آواها و أکَلَ کسبَها ملعونٌ.
زن آوازه خوان ملعون است و کسی که او را جای دهد و از درآمد آوازه خوانی او بخورد (روزی خود را بگذراند) نیز ملعون است.
«بحار الانوار، ج ۷۹، ص ۲۱۱»

موسیقی بهشتی !
قال ابوالحسن (علیه السّلام): مَن نزَّهَ نفسَه عن الغناء فاِنَّ فی الجنةِ شجرةً یأمرُ اللهُ عزّوجلّ الریاحَ اَنْ تُحرِّکَها فَیسمعُ لها صوتاً ام یَسمعْ بمثله و مَن لم یتنزَّه عنه لم یَسمعْه.
کسی که خود را از غناء و ساز و آواز، پاکیزه و دور نگه دارد در عوض آن در بهشت درختی است که خداوند به باد فرمان می دهد که آن درخت را به حرکت درآورد و از آن درخت صدایی دل نواز به گوش می رسد که هرگز مانند آن را نشنیده است، اما کسی که در دنیا خود را از غناء، پاکیزه و دور نگه ندارد آن صدا را نمی شنود.
«جامع الاحادیث الشیعه، ج ۱۷، ص ۲۰۷»

همنشین بهار گفت...

با هیستری ضد مذهبی دشنه ارتجاع غلاف نخواهد شد

دوستان عزیز (آخوند سابق و تازه مسلون و...) بحث به این زیبایی را به لجن نکشید.
داود پیرنیا خالق برنامه گلها، و گویندگان آن برنامه زیبا همچون صدیقه سادات رسولی (روشنک)، آذر پژوهش، شمسی فضل اللهی، مولود عاطفی، فیروزه امیرمغز،... همه معتقد به خداوند بودند و اهل موسیقی.
آهنگسازانی چون شیدا، عارف، غلامحسین درویش، علینقی وزیری، روح اله خالقی، امیر ناصر افتتاح، مرتضی محجوبی، مرتضی نی داود، جواد معروفی، محمد میرنقیبی، ابراهیم منصوری، حسینعلی وزیری تبار، حسین یاحقی، فریدون حافظی، اسداله ملک، لطف اله مجد و ابوالحسن صیا...همچنین
خوانندگانی چون ادیب خوانساری، تاج اصفهانی، عبدالوهاب شهیدی و مرضیه و... نیز همین طور
...
درود بر آن کس که آگاهانه و مختارانه اعتقاد دارد و بی توجه به سالوس و طبل زیر گلیم، بر سر ایمان خویش می‌ایستد یا آگاهانه و مختارانه همچون ابوالعلی معری ارتداد می‌ورزد. ارتداد نیز نوعی ایمان است. ابوالعلی معری می‌گفت هر کس دین دارد عقل ندارد و هرکس عقل دارد دین ندارد.

با این یادآوری که حتی خدا برتر از سئوال نیست و به چالش گرفتن استبداد زیر پرده دین نیکوست؛ خواهش میکنم بحث آقای یغمایی را با نظرات سبک، آلوده نکنید.
با کمال احترام: همنشین

م.درویشعلی گفت...

آقای اخوند سابق این احادیث از کجا امده و همچنین شما در مورد صوفیان وعارفان ایرانی مثل مولوی وعطار و دیگرانشان که این همه از موسیقی تعریف میکنند چه طور تفسیر میکنید چون اسلام ابعاد مختلف دارد

ب. ترکمان گفت...

با سلام به اقای همنشین بهار و تشکر ازکار گرانقدر ایشون من با نظر شما در مورد مبتذل نکردن این بحث کاملا موافق هستم ولی در مورد حرفای اخوند سابق میخواهم بگویم این حرفها درست هست یا نه؟حالا کارهای خوب یا بد مجاهدین در مورد مرضیه در جای خودش ولی واقعا قران و پیغمبر اسلام وامامهای شیعه و اصلا دین و مذهب در باره موسیقی چه طور قضاوت میکنند ایا بهتر نیست شما و اقای اسماعیل وفا یغمائی در ادامه بحث خانم مرضیه یک بحثی در این مورد داشته باشید تا معلوم شود واقعا حقیقت چی هست . از شما و اقای یغمائی تشکر میکنم

ناشناس گفت...

معذرت میخام که اینطوری میگم ولی شما با خودتان مگه تعارف دارید آخوند سابق درست میگه .موسیقی در اسلام همینه.حتی خمینی با عرض معذرت اون رو ازصداهای مشکوک یعنی گوزیدن هم بدتر میدونه چون نظر داده که صدای مشکوک اشکالی نداره ولی موسیقی حرامه
http://www.sharafkhani.com/en/using-joomla/parameters
منم معتقد نیستم که باید هستری ضد مذهب داشت ولی در یک صحبت درست باید ببینیم که اسلام تا جائی که زور داشته موسیقی را حرام و بد و کثیف میدونه
کاووس

ناشناس گفت...


بله آقای یغمائی باید بی تعارف بود. لطفا شما بگوئید که اگر یک ردیف حدیث به اعتقاد خودتان صحیح و نه مجعول قطار کرده اید که پیامبر و امامان ضد موسیقی و آواز خوانی بوده اند، توضیح بدهید که چرا. چون آنچه را شما از موسیقی درک میکنید، آنها احساسات نداشتند و درک نمیکردند؟ چون میخواستند مردم را از صدای موسیقی و هنر موسیقیدانان بزرگ که همینطور در هر گوشه صحرا میزدند و میرقصیدند، محروم گرداند، از فرط بخل و حرص؟
دوست عزیز، در آن زمان موسیقی و یا نقاشی چیزی نبوده که در اختیار مردم عادی باشد. در اختیار و متعلق به طبقه حاکمه و طبقه ای بوده که پول داشته بدهد عکسش را بکشند و برایش در بزم ها بزنند و برقصند. اگر هم لازم شد، یکی از تازه کار های بد صدا را بفرستند در مجالس درس و بحث، سر و صدای نامطلوب ایجاد کرده، حال و هوای محیط را بهم بریزند.
شما اگر عکس هائی از زمان پیامیبر در دست دارید لطفا آنرا منتشر کنید تا ما بفهمیم که مردمی که نان نداشته اند و صبح تا شب به کار های سخت روزگار میگذرانده اند، چگونه فرصت تعلیم و تمرین موسیقی یافته اند که این پیامبر بخیل و بی احساس خواسته آنها را خیط کند

بی تعارف

ناشناس گفت...

آقای همنشین بهار خیلی زیبا فرمودید که با هیستری ضد مذهبی دشنه ارتجاع غلاف نخواهد شد و با اجازه بگذارید اضافه کنم که چه بسا تیزتر هم میتواند بشود.
بازهم تشکر از عبارت زیبایتان
جواد

esmail گفت...

سلام بی تعارف
1- این احادیث مجعول را من قطار نکرده ام مهمترین کتابهای شیعه قطار کرده اند
2-شما اگر اسنادی دیگر دارید بفرمائید ارائه کنید
3-موسیقی چند هزار سال قبل از اسلام وجود داشته در تمدنهای پنجگانه هند و چین و ایران و بابیلون و مصر در عربستان هم وجود داشته است
4- به نظر من بی تعارف اسلام در پایه و مایه ضد موسیقی و آواز است مگر برای مجالس عزا و سوگ
5- تا ابد نمیشود صبر کرد که انشالله بز است . عزیز من بز نیست واقعیت و اسناد تاریخی این را میگویند
6-طبقه حاکمه درست . میزدند و میرقصیدند ولی چرا اسلام عزیز چهار تا حدیث و سند ندارد که آن موسیقی بد است ولی موسیقی مردمی خوب است؟
7-بحث بر سر دوران پیغمبر نیست بحث بر سر تائیید و رد یک مساله است عزیز من
8- من ضد مذهب نیستم ضد اندیشه های ارتجاعی مذهبی هستم و در این زمینه بی تعارف موسیقی اگر در میان مسلمانان هست تحمیل شده ولی مورد قبوول مکتب نیست
9-در اخر ما به بوی این ننه بزرگ پیر و قدیمی هان یعنی اسلام عزیز عادت کرده ایم.جرئت انتخاب دیگر هم نداریم بنابراین همین است دیگر عزیز من
ممنون از توجهت و اگر میتوانی مرا هدایت بفرما

esmail گفت...

باید به این تمدنها یونان را هم اضافه کرد که اکثر خدایانش موسیقیدان بودند و چنگ نواز

احمد رضا.ص گفت...

واقعا خیلی از ماها از خود آخوندا هم آخوند تریم. یه اخوندی بوده که بالاخره حقیقتو فهمیده و داره میگه واقع امر چی بوده ولی ماها حتی مثل اون آخوند هم نیستیم واقعا خاک تو سرمون حالم به هم میخوره از اینطور آدما بیخود نیس آخوندا سی ساله سوار ما ملت شدن چون وضع خودمون خرابه بازم خاک تو سرمون

کسی که از اخوندهای بیشرف متنفر است گفت...

حالا یک نفر پیدا میشود که درست و حسابی به ما بفماند بالاخره خدا و پیغمبر و امامان شیعه با موسیقی مخالف بودند یا موافق؟اگر این مساله حل بشود آنوقت میشود بیشتر برخورد رهبران مجاهدین را نقد کرد که مثلا امام علی موافق بوده ولی رجوی با موسیقی سیاسی برخورد میکرده است اگر امام علی علیه السلام مخالف بوده پس برخورد مسعود رجوی هم درست است چون از موسیقی بعنوان ابزار سیاست خوب استفاده کرده است همانطور که این آخوندهای بیشرف با اینکه میگویند حرام است استفاده سیاسی میکنند

ناشناس گفت...

اسلام در ظرفهای تاریخی خودش ظرفیتهای متفاوت نشان داده است. حقیقتش هرچه بوده اما واقعیتش این است که در موارد بسیار مسلمانان به موسیقی احترام گذاشته اند. مخصوصا در عرفان موسیقی خیلی محترم است و اکثر شاعران مسلمان ایرانی چه شیعه چه سنی موسیقی دوست بوده اند. آخوندها زورشان نرسیده ولی موسیقی در ایران به انها تحمیل شده است در باره مجاهدین خلق کارشان جدا از مساله مرضیه کاری مترقی بوده است مجاهدین خلق موسیقی را پذیرفته اند واین خیلی روشن است وجود دهها هنرمند در میان مجاهدین یعنی موسیقی در میان مجاهدین مورد احترام هست بنابراین باید با حوصله و دقت و متانت بیشتر با این مسئله برخورد نمود.توجه به اینکه حقایق تاریخی در بستر واقعیت تغییر میکنند و تبدیل به یک چیز دیگر میشوند.لطفا به این مساله توجه بشوددر ضمن این گفتگوها بسیار جالب است
ایران.ز. ن

ناشناس گفت...

droud bar shoma besyar ali 2 bar gosh kardam
mehrnaz us

ناشناس گفت...

در رابطه با خانم مرضیه, اتفاقی که در لندن افتاد اشاره ای نکردید
گویا خانواده ایشان می خواستند که با ایشان تماس بگیرند

بایرام گفت...

بحث در اساس کار گویا در مورد خانم مرضیه ا ست ولی نظرها این نیست و رفته روی این مسئله که اسلام موسیقی دارد یا ندارد و بحث این نبوده

esmail گفت...

دوست ناشناس
اول لطفا نامی برای خود بنویسید
دوم من از تمام اتفاقات زندگی خانم مرضیه با خبر نیستم بنابراین از نکات و مسائلی که در حیطه شناخت من قرار دارد صحبت میکنم
با درود

ناشناس گفت...

با هر نوع انتقاد که به مجاهدین خلق وارد باشد مجاهدین در هوای هنری ایران برای مذهبی ها یک پنجره به سوی هوای ازاد بودند و بدون آنها اخوندها مطلقا یکه تازی میکردند درزمینه سیاسی هم این سازمان با نیم قرن سابقه جای خودش را دارد و من بعنوان یک ایرانی ساکن ایران میدانم مجاهدین خلق نیز جایگاه خودشان را دارند هر چندی که اشکالات زیادی بر این سازمان و رهبرانش وارد هست در اینده در ظرف تمام نیروهای سیاسی ایران مجاهدین خلق مجبور به اصلاح خود و تغییراتی در ساختار تشکیلاتی و رهبریشان خواهند شد
حمید ایرانی پزشک

ناشناس گفت...

همه میدانند که ریشه شعر و موسیقی به اولین انسان یعنی حضرت ادم میرسد و او در سوگ مرگ هابیل شعر سرود و گویا سازی هم درست کرده و مینواخت و میخواند ابو حمزه ثمالی نقل کرد ه شنیدم که علی بن الحسین (ع) با مردی از قریش اینگونه سخن می راند : آدم (ع) هنگامی که توبه اش مورد قبول واقع شد در روی زمین به مضاجعت با حواء پرداخت و او محرمات الهی را بسیار پاس می داشت . آدم از حوا صاحب بیست پسر و بیست دختر شد و در هر بار زایمان صاحب 2 فرزند پسر و دختر می شد ، اولین فرزند پسر او (هابیل ) بود که به همراه دختری بنام ( اقلیما ) متولد شد و در زایمان دوم صاحب پسری بنام ( قابیل ) و دختری بنام ( لوذا ) شد ، لوذا زیباترین دختران آدم بود بطوریکه پدرش دائماً در مورد او احساس خطر می کرد و بدین خاطر تصمیم گرفت تا او را به ازدواج هابیل و اقلیما را به ازدواج قابیل در آورد . قابیل از این رأی پدر در آشفت و با اعتراض گفت : چگونه است که مرا به ازدواج اقلیما خواهر زشت چهره هابیل در می آوری و لوذا خواهر زیبای مرا به ازدواج هابیل ، آدم تصمیم گرفت بین آنها قرعه بیاندازد و نتیجه قرعه همان نظریه اول آدم بود بدین ترتیب قرعه هابیل بنام لوذا و قرعه قابیل به نام اقلیما افتاد به همین دلیل قابیل از حسد برادرش را کشت و ادم علیه السلام به همین دلیل شعر سرود و ساز زد و اواز غمناک خواند بنابراین چطور میشود اسلام با هنر مخالف باشد
بانگ گردش های چرخ است اين كه خلق
می سرايندش به تنبور و به حلق
ما همه اجزای آدم بوده ایم
در بهشت اين لحن ها بشنوده ايم
ناله ی تنبور و بعضي سا زها
اندكی ماند بدان آوازها
سیف الله

احمد رضا.ص گفت...

اقا سیف الله من نمیدونم تو چجور ادمیزادی هستی مرد حسابی اخه زمون حضرت آدم نمیدونم آدما حرف میزدن یا نه که شعر بگن اگه میگفتی حضرت امام جعفر صادق رهبر ارکستر بوده وسلمان فارسی ویلن میزده معقولتر بود

همنشین بهار گفت...

دوستان عزیز سلام بر شما
در گفت و شنود با آقای اسماعیل یغمائی قسمت پانزدهم (مرضیه با خودش تعریف می‌شود)؛ اواخر ویدئو در دقیقه ۱۳۰ (۲/۱۰) از طرف من گفته می‌شود که آقای دکتر کریم قصیم، در نشست شورا (که به خانم مرضیه توهین می‌شود) حضور داشته‌اند.
...
ایشان در آن جلسه نبودند و آقای یغمايی درست گفتند.
از بی‌دقتی و اشتباه خودم از شما و از آقای قصیم پوزش می‌خواهم.

با کمال احترام: همنشین بهار

https://www.youtube.com/watch?v=MUm4hpAd7cI

منوچهر ایرانشهر گفت...

من نمیدانم چرا یک عده میخواهند از مساله اصلی چشمپوشی کنند اتفاقا باید روی مذهب اسلام کامل بحث کرد تمام ادیان سامی وبخصوص دین اسلام در رابطه با موسیقی و اواز هیچ میانه ای ندارند این را بایست خیلی خوب توجه کرد بنظر من که حدود سی سال دبیر تاریخ بوده ام اسلام بخصوص در قرن بیستم و بیست و یکم یکی از اصلی ترین عوامل سیه روزی تمام ملتهای خاورمیانه و بخصوص ایران بوده است و استعمار سیاه از این عامل بهترین استفاده را کرده است جمهوری اسلامی کنونی که ایران را به لب پرتگاه برده است هدیه اسلام به مردم ایران است معلوم نیست ما کی میخواهیم چشمهای خودمان را باز کنیم و ببینیم

پروین نروژ گفت...

درود بر شما سپاس از زحمات شما تمام قسمتها بسیار جالب بود ولی این قسمتش بخصوص در مورد توضیح تاریخ موسیقی و جای مرضیه خیلی اموزنده بود با این زاویه واقعا کار هنری خوانندگان را خیلی بهتر میفهمم و خیلی باری همه انها احترام میگذارم

م.الف. ذاکرانی آخوند سابق گفت...

از ما گفتن از شما نشنیدن یک عمر ما اخوندها بالای منبر حرفهای نادرست زدیم و شما مردم باور کردید حالا که بعضی از ماها فهمیدیم چقدر کار بدی کرده ایم وداریم حرف درست میزنیم شما باور نمی کنید جدا باعث تعجب است

قادر الف گفت...

یاد مرضیه گرامی و روحش شاد باد او فراموش نمیشود

ناشناس گفت...

این بحث مربوط به خانم مرضیه است و آنچه برای وی در سازمان پیش آمد. در مورد اسلام نیست.
چنانچه کسی اینگونه مباحث را طالب است و روایات و احادیث صد من یک غاز جعلی برایش کافیست تا این یا آن نتیجه را بگیرد و راضی باشد، برود نوارهای آقایان فولادوند یا بعکس، روضه های گهربار «آخوند دانشمند» و امثال وی را گوش کند.
البته اگر بحثی بطور خاص موضوعش اسلام بود در آنصورت مفید است روی مطالب مطرح شده تامل و کنکاش شود و بسیار هم مفید خواهد بود. درود

احمد رضا.ص گفت...

سلام اقای یغمائی اولن چرا دوباره کومنت یه ادمی رو که اسمشو ننوشته میزنین و بد قولی میکنینبعدش این ادم چرا توضیح نمیده سندای خوب اسلام در مورد موسیقی کجاست؟؟؟ اخه پر روئی این ادما که نمیتونن حرف حقو بشنون حد نداره پر روئیشون درس مث اخونداس هزارتا سند هس که اسلام میگه موسیقی صدای مشکوکه یعنی گ..زه شما دهتا سند بیار که پیغمبر و اماما گفتن موسیقی خوبه اگه نداری زر زر زیادی نکن حوصله همه رو سر میبری

م.الف. ذاکرانی آخوند سابق گفت...

ملاحظه میفرمائید مشکل اصلی ما اخوندها نیستیم مشکل خود شمائید برادر ناشناس. ما اخوندها یک عده میفهمیم که چه میکنیم و داریم لذتمان را میبریم و زندگی مان را میکنیم یک عده ای مثل خود من پشیمان هستیم و از مواضع قدیم دوری گزیده ایم یک عده هم مخالفت میکنیم ولی مع الاسف یک عده هستند که در اساس و مبنی هیچ چیز نمی فهمند و همچنان مثل این برادر یا خواهر محترم ناشناس نمی خواهند درک و فهمی داشته باشند انشالله خداوند هدایتشان کند که بفهمند

احمد رضا.ص گفت...

اخوند جون دمت گرم
خر عیسا اگر بمکه برند
چون بیاید هنوز خر باشد

ناشناس گفت...

آخوند ذاکرانی عزیز سلام بر شما
نظرات جنابعالی محترم. اما بارها شبیه آن را خوانده و شنیده ایم. توی برنامه های آقای بهرام مشیری هم پُر است از این سری صحبت ها
اما بحث در اینجا خانم مرضیه است عزیز. تراب

کاوه پان ایرانیست گفت...

اسلام وقتی امد ملت ایران را بدبخت و بیچاره کرد یکی از این بدبختی ها دشمنی با موسیقی و اواز است یک دوران کوتاهی به دلیل وجود رضا شاه کبیر بانی ایران نوین و محمد رضا شاه ایران یک نفسی کشید ولی توطئه استعمار ووجود دستگاه اخوندی این ملت را به یک نکبتی کشاند که شاهدش هستیم سر سختی بیهوده هم هیچ چیز را حل نمی کند باید واقعیت را درست مشاهده کنیم به امید خدای ایران و همت مردم روزی میرسد که ریش این اخوندها را بگیریم و به دادگاه ملت ایران بکشانیم
جاوید ایران
درود بر مبارزان ازادی ایران

محمد جواد ابراهیمی گفت...

جناب یغمائی و جناب همنشین این قسمت پانزدهم بسیار قابل تامل است وشما مرضیه را در یک فضای واقعی فرهنگی معرفی کردید مخصوصا نکته بسیار جالب اینکه نقش همین ترانه ها و اشعار عاشقانه در تلطیف روحیات ایرانیها در هجوم تفکر ملایان چه نقش مهمی داشته است و همین مساله باعث سئوالات زیادی شده است من بعنوان یکی از خوانندگان همیشگی مقالات وشنونده این پانزده قسمت پیشنهاد دارم این بحث جالب یک مقدار ادامه پیدا کند مخصوصابحث تاریخ ایران گذشته در رابطه با موسیقی و اواز و رویکرد اسلام به این مساله تا فارغ از هر حب و بغض مساله از یک دید روشن علمی و فرهنگی مورد بررسی قرار بگیرد از زحمات شما و از توجه شما به مساله ای که اشاره کردم تشکر میکنم.

امیر رضا مهره پرداز گفت...

درود بر اخوند سابق واقعا باید وجود چنین افرادی را که بالاخره به حقیقت پی برده اند به فال نیک گرفت و باور کرد رزیم حتی در میان آخوندها هم به گل نشسته است

مش باقر گفت...

من به این اخوند سابق شک دارم نمیدانم چرا ولی فکر میکنم یک کاسه ای زیر نیم کاسه هست چون ادم باورش نمیشود آخوند جماعت به راه راست برگردد

ناشناس گفت...

حدود ۲۰ سال پیش فرزندی برای دیدار مادرش از آمریکا به رویال آلبرت لندن آمد (آنجا کنسرت برگزار می‌شد) او به لندن آمد در حالیکه مثل خیلی از ایرانیان بخصوص در ایالات متحده نسبت به رهبری مجاهدین دافعه داشت و پنهان هم نمی کرد. آن فرزند آمد و وقتی مادر دلبندش را در سن دید بی‌اختیار فریاد کشید مادر ، مادر جان بخوان ، اما برای ملت ایران بخوان … نه برای...
ناگهان آقای حمید رضا طاهرزاده (همان آقایی که تار می زد) و دو سه مامور سکورتی او را محاصره کرده با ضرب و شتم از سالن بیرون بردند...
و بعد سازمان بی پرنسیبی که مرضیه را در اختیار گرفته بود، به دروغ و ناجوانمردانه پخش کرد که رژیم (که ننگ و نفرت بر رژیم باد) آن پسر را تحریک کرده و...
حالیه آن عزیز زنده نیست اما فامیل و خویشاوندان آن عزیز می دانند که وی در اواخر عمر نارضایتی های به حقی داشت بخصوص که مجبور شده بود همه خاطرات خودش را بسوزاند. خداوند آن عزیز دلبند را رحمت کند و مولا علی در کنف حمایت خویش بگیرد. او از کینه و بغض تهی بود و عاشق ایران بود... فامیل

ناشناس گفت...

ادم میتواند مادرش را مثل آدم بیاید در جای مناسب دیدار بکند نه اینکه بیاید وسط سالن کنسرت نعره و فریاد مادر مادر بکشد. مگر بچه شیرخواره هست آن پسر که یک مرد چهل پنجاه ساله بوده. اخر همین حرف برای ملت ایران بخوان نه برای مجاهدین وسط آن سالن نشان نمدهد پای آخوند بیشرف در میان بوده یک کمی انصاف هم داشته باشید کار استاد حمید رضا طاهر زاده هم بسیار کار درستی بوده است خداوند متعال روح مرضیه را شاد بدارد که مثل یک شیر زن تا دقایق اخر مبارزه کرد و مثل خیلیها در خارجه نم نکشید
ایرانی

م.الف. ذاکرانی آخوند سابق گفت...

مشهدی باقر شما هرچه میتوانید شک بکنید ولی مطمئن باشید من با یک زندگی چهلساله در میان اخوندها ایمان اوردم بلائی بدتر از اخوند بر سر ملت ایران نازل نشده است اخوندها درست مانند ایدز عمل میکنند یعنی از درون جسم و جان همه چیز را از بین میبرند و ملتی را میکشند خدا خودش رحم کرده ریشه اینها را برکند

دوستدار اسلام گفت...

در طول تاریخ خیلی افراد از همان اغاز رسالت پیامبر گرفته تا همین الان از ملحدان زما امام صادق گرفته تا افرادی مثل تقی شهرام و شما ها یعنی همنشین بهار و اسماعیل یغمائی اسلام ستیزی کردند ولی دماغشان سوخت و اسلام و ارزشهایش در کنار یک و نیم میلیارد مسلمان باقی ماند و باقی خواهد ماند در مراسم حج امسال اگر چه چهار هزار حاجی کشته شدند ولی سال بعد مراسم حج شلوغتر خواهد بود. اسلام سر جایش محکم ایستاده است چون مردم با ان زندگی میکنند و بدون اسلام جهان هیچ معنائی برایشان ندارد در رابطه با هنر و اواز هم ممکن است در برخی موارد درست باشد ولی این بحثها در حیطه اسلام و مبنای ان نیست بلکه باید مسلمانان فهیم با بحث و فحض به حقیقتی دیگر برسند اینکه در اغاز موسیقی چه بوده و در مجالس ابولهب و ابو جهل یک عده از فواحش میزده اند و میرقصیده اند و به همین دلیل اسلام نهی کرده یک مطلب است و اینکه فضلای اسلام باید موسیقی را بپذیرند یک مطلب دیگر در دوره حاضر اسلام و موسیقی هر دو وجود دارند و هردو لازمند و نباید روی هیچکدام خط بطلان کشید ولی مقوله اسلام ستیزی مقوله ای است که راه بجائی نمیبرد و شما اطمینان داشته باشید که مردم مسلمان باقی خواهند ماند و همچنین دعامیکنم همه اسلام ستیزان مورد بخشش خدا و رسولش قرار گرفته به راه راست هدایت بشوند

esmail گفت...

اقایا خانم دوستدار اسلام
- مساله بر سر اسلام ستیزی نسیت که شما داد و بیداد راه انداخته ای. اسلام بعنوان یک مذهب و فرهنگ هزار و چهار صد ساله درمیان یک و نیم میلیارد مسلمانان رنگارنگ بعنوان زمینه وجودی اسلام وجود دارد و کارکردهای خودش را دارد

- مساله بر سر یک اسلام سیاسی هست کهالبته بر این زمینه یک و نیم میلیاردی پای خود را سفت کرده ادعای حکومت دارد و انتحانش را با خمینی طالبان داعش و امثالهم داده است

-قربانیان اصلی این اسلام سیاسی در نخستین قدم و بیشترین تعداد خود مسلمانان هستند. قرنهاست دارند در فشار زندگی میکنند و بعنوان طعمه و غذا و قربانی بر سر میز داعیه داران اسلام سیاسی و حکومتها سرو میشوند و بلعیده میشوند

-در این اسلام سیاسی و پایه های تئوریک آن هنر و اواز خوانی بخصوص زنها جائی ندارد و مدارک موجود است وزن خواننده درنگاه داعیه داران این مکتب اگر روضه خوان و تعزیه خوانی نکند در زمره تنفروشان است و بس در این تعارف نکنیم

- شما در این کادر یک زن مسلمان و محجبه و معتقد به اسلام را نشان بده که در مترقی ترین اسلام حکومتی!! یعنی جمهورس اسلامی!! در مقایسه با داعش و طالبان بر صحنه رود و اواز بخواند. من بعنوان دوست و همکار بانوی بزرگ مرضیه از خود او شنیدم که میگفت در زمانی که من شروع به خواندن کردم در جامعه نگاه عمومی به زن خواننده همان نگاهی بود که به تنفروشان خیابانی ورقاصگان محافل خصوصی داشتند

-شما مدارک و یاحادیثی را مطرح بفرمائید که بر هنر و آواز خوانی و موسیقی صحه گذاشته شده باشد

- شما در طول تاریخ ایران یک نمونه از اسلامی را نشان بدهید که از دموکراسی بوئی برده باشد و به هنر گوشه چشمی داشته باشد

- مسلمان گرامی
من و همنشین اسلام ستیز نیستیم. از ارتجاع ازرده ایم. مذهب مردم مثل رنگ لباس و طعم غذا و گلکاری باغچه شان در حیطه مسائل خصوصی و شخصی و اعتقادی بخودشان مربوط است و نباید بی احترامی کرد اگر چه بخواهند شتر دو کوهانه بپرستند اما در حیطه جامعه باید بی تعارف بود تجربه کافی نیست و ما تا کی در وحشت از گرز نکیر و منکر و وصال جمال حوریان میخواهیم بترسیم
لطفا کمی بیندیشید


-

ناشناس گفت...

خود خانم مرضیه آن بانوی بزرگوار اواز ایران هم از فرزندان و سادات محمدی و علوی بود و سیده اشرف السادات اسم اصلی ایشان بود و هم از مریدان حضرت شاه نعمت الله ولی بود وهم از دراویش و درویش دوستان نامدار و هم بزرگترین هنرمند ایران بود شما چطور به اسلام مارک بیهوده میزنید که هیچ سندی وجود ندارد خود خانم مرضیه یک سند و از افتخارات دین مبین اسلام است
سیف الله

ناشناس گفت...

کبریت بی خطر
در جلسه ترتیب داده شده توسط دستگاه اورسورواز موسوم به «کنفرانس حقوق بشر»
آقای فرزاد مددزاده که پیشتر زندانی بوده، فرمایشی کرده اند که شناخت تازه ای از رژیم جمهوری اسلامی می‌دهد و آن اینکه حتی در زندان که وقت و بیوقت زندانبانان وسایل زندانیان را می گردند اشکالی ندارد که زندانی سیاسی حتی عکس مسعود و مریم را هم با خودش داشته باشد!!
ایشان جلوی حضار با اشاره به زنده یاد علی صارمی فرمودند:
«وقتی در زندان گوهردشت بودم یکروز به علی آقا، آقای صارمی گفتم در بیرون از زندان عکس خواهر مریم و برادر مسعود همیشه همراهت بود; توی پرانتز بگویم بیرون همیشه علی آقا عکس خواهر مریم و برادر مسعود تو کیف اش بود و به هر کسی را که می‌دید این را می‌داد، وقتی ازش پرسیدم این‌جا بدون عکس چه کار می‌کنی بهم یه دفتری داد وقتی باز کردم لای صفحاتش را دیدم عکس خواهر مریم و برادر مسعود را از روزنامه‌ها بریده و چسبانده و با همان خنده همیشگی گفت پسرم من بدون عکس رهبرانم هیچ جا نمی‌روم.»
http://aftabkaran.com/maghale.php?id=5086
واقعاً پس برای چی باید با چنین «رژیم دموکرات»ی مبارزه کرد؟ حکومت اصلالً قیدش نیست که حتی در زندان، زندانی عکس مسعود و مریم را در دفترش بچسباند؟! انگار که «کبریت بی خطر» است. حیران

پدر چشم انتظار یکی از ساکنان لییبرتی گفت...

اسلام امتحان خودش را در عرصه سیاست داده است بهتر است بساطش جمع شود تا مردم بدانند چه خاکی به سرشان بریزند دیگر بس است خسته شدیم بخدا هم از خمینی هم از رجوی

ناشناس گفت...

پدر جان
مسئله قدرت است و دیگر هیچ. اسلام بهانه است. همه اش در کبر و غرور خلاصه میشود عزیز. شیما

jahandid گفت...

با درود به ازاديخواهان و ايران دوستان عزيز،
اول بايد بگويم كه متأسفانه هنوز به خاطر مشكلاتى نتوانستم گفت و گو را گوش كنم ولى با خواندن نظرهاى موجود بر ان شدم كه قدرى از درد خود را از اين همه هنرستيزى در اين انديشه اسلامى بيان كنم. انچه كه محرز ميباشد، كارهايى كه داعشى ها و طالبان و خمينى چى ها ميكنند همگى سر در يك اخور دارند و فقط در شدت و حدت با هم تفاوت دارند! بعبارتى همه ما ها نيز در افكار خود نا خواسته از اين بلا در أمان نبوده و نيستيم! هرگاه كه چنين شكاف هايى رخ بدهند، فرصتى ميشوند كه بشود از اين مرض كشنده قدرى شناخت پيدا كنيم، شايد كه "رستگار" شويم! به ياد مياورم كه ان اوايل كه بانوى بزرگ هنر ما كنسرت هاى خودشان را برگزار ميكردند خيلى شوق انرا داشتم كه بطور خاص ان ترانه "بارون ميباره" ايشان را گوش كنم. اوايل كار كه اصلآ نميتوانستم انرا پيدا كنم! بعد از مدتى ديدم "ازاد" شده. ولى اغلب با كيفيتى كه بسيار پايين بود. از خودم ميپرسيدم كه علت اين همه "جلوگيرى" چى ميتواند باشد؟! تنها چيزى به ذهنم ميزد اين بود كه در اين ترانه فوق العاده زيبا حرف از "غمهاتو فراموش كن تا ميتونى مى نوش كن" زده ميشه. بعد به فكرم ميرسيد كه اى بابا مجاهدين با اين نوع هنر به قول خودشان "زاويه" دارند. پس نميشه ازشون توقع داشت كه انرا "ازاد" كنند! بعد از همينجا به ياد رفتارى كه خمينى با هنر داشت ميافتادم. البته در ان زمان هنوز داعشى در كار نبود. ولى امروز باز با خواندن اين نظرات دوباره دچار اون افكار شدم، نميدانم چرا؟! سؤال اينه كه اين اشكال از منه يا از اين مكتبه كه چنين احساسى را در ادمى ايجاد ميكند؟
در اين موشكافى ها ادمى به خيلى از پديده ها بر ميخورد كه روزگارى خودش انها را خيلى عادى و طبيعى ميدانست ولى اگر كمى بخودش مراجعه ميكرد متوجه ميشد كه اگر حواس خودش را جمع نكند خيلى راحت در همان افكار غوطه ور خواهد شد و در بهترين شكلش تبديل ميشود به خانم شيرين عبادى كه با همكارى ناياك از اسلام و حقوق زن در اسلام حرف ميزند و تازه جايزه نوبل هم ميگيرد!!! حرف از استفاده هاى ابزارى از ارزشهاى هنرى-انسانى زده ميشود، ما در اين بازى هايى كه با اين ارزشها ميشود بايد خيلى هوشيار باشيم و يا راهى داشته باشيم كه بتوانيم يه ٣٠-٤٠ سالى جلوتر حركت كنيم تا در اين زمان خودمان دچار اشتباه نشويم!!! من معتقدم كه اين گونه بحثها قادر هستند كه اين ٣٠-٤٠ سال را قدرى كاهش دهند، شايد كه "رستگار" شويم.

jahandid گفت...

با درود،
نوار را گوش كردم. از درد انچه كه شنيدم بغضى شديد مرا و گلوى مرا فشرد. هزار دستان هنر ايران زمين مرضيه بانو هرگز دوباره تكرار نميشود و جاى او بر بالاترين تارك اسمان ارزوهاى ما ميباشد. از ناروايى كه در حق اين سيمرغ واقعى تاريخ ما كرده اند قلبم بدرد امد. نميدانم چگونه ميشود چنين چيزى بى پاسخ بماند؟! اخه ديگه تا اين حد سيلسيگرى مبتذل؟! تك تك ادمهايى كه در براى ازادى و مبارزه جان فشانى ميكنند فقط و فقط براى ارزشهايى ست كه ديكتاتورها كمر به نابودى انها بسته اند و نه اصلاً ً كس يا چيزى ديگر. جا دارد كه خود خانم مريم و اقاى مسعود از مردم و هنرمندان طلب پوزش و امرزيدگى بكنند، تا فرصتى باقى ست!

jahandid گفت...

با درود،
نوار را گوش كردم. از درد انچه كه شنيدم بغضى شديد مرا و گلوى مرا فشرد. هزار دستان هنر ايران زمين مرضيه بانو هرگز دوباره تكرار نميشود و جاى او بر بالاترين تارك اسمان ارزوهاى ما ميباشد. از ناروايى كه در حق اين سيمرغ واقعى تاريخ ما كرده اند قلبم بدرد امد. نميدانم چگونه ميشود چنين چيزى بى پاسخ بماند؟! اخه ديگه تا اين حد سيلسيگرى مبتذل؟! تك تك ادمهايى كه در براى ازادى و مبارزه جان فشانى ميكنند فقط و فقط براى ارزشهايى ست كه ديكتاتورها كمر به نابودى انها بسته اند و نه اصلاً ً كس يا چيزى ديگر. جا دارد كه خود خانم مريم و اقاى مسعود از مردم و هنرمندان طلب پوزش و امرزيدگى بكنند، تا فرصتى باقى ست!