مردم. ایران و طبیعت ایران در خطرند

. فراموش نکنیم کورش نماد آغاز تاریخ واقعی ایران در مقابل تاریخ جعلی آخوند و مذهب ساخته است. کورش نماد هویت واقعی ایرانی در دور دست تاریخ است. گرامی اش داریم.بیاد داشته باشیم و هرگز فراموش نکنیم :در شرایط بسیار خطیر کنونی در گام نخست و در حکومت ملایان و مذهب مجموع جامعه انسانی ایران،تمامیت ارضی ایران،و طبیعت ایران در سراسر ایران در تهاجم و نکبت حکومت آخوندها در خطر است. اختلافات را به کناری بگذاریم، نیروهایمان را در نخستین گام در راستای نجات این سه مجموعه هم جهت کنیم و به خطر اصلی بیندیشیم .

در گذرگاه تاریخ ایران. اسماعیل وفا یغمائی

در گذرگاه تاریخ ایران. اسماعیل وفا یغمائی
تاریخ دوران باستانی ایران

۱۳۹۵ آذر ۲۵, پنجشنبه

نامه هائی به محمد پیامبر . امین قضائی

یادداشت پیش‌رو روایتی‌ست از رویکردهای کتابی به پژوهش و نگارش امین قضایی؛ مترجم و پژوهشگر علوم انسانی که طی چندروز آینده درقالب الکترونیکی با عنوان «نامه‌هایی برای محمد پیامبر» از سوی گروه انتشارات آزاد ایران منتشر خواهد شد.این مقاله به بررسی نحوه شکل‌گیری کتابی می‌پردازد که حاصل پژوهش‌هایم درباره شکل گیری و ساختار متن قرآن را با تحت عنوان «نامه هایی برای محمد پیامبر» در خود گردآورده است. مقاله حاضر تلاش می‌کند خلاصه برخی از
نتایج این پژوهش را ارائه دهد. با این حال، ارائه مستندات بیشتر و مباحث دقیقتر در این مقال نمی‌گنجد و برای این امر، تنها می توانم خواننده را به کتاب ارجاع دهم.
پژوهش‌های سکولار درباره قرآن بر سر اینکه تا چه حد منابع سنتی اسلامی را به عنوان مرجع می‌پذیرند به دو دسته سنتی و تجدیدنظر طلب تقسیم می‌شوند. دسته نخست، تا حدی، سنت و سیره را به عنوان یکی از منابع تحقیق در هنگام مطالعه در نظر می‌گیرند (نمونه بارز آن تئودور نولدکه است)، در حالیکه تجدید نظر طلبان مدعی هم روایات و هم سیره نبوی را گمراه کننده می‌دانند. برای این ادعا دو دلیل ذکر می‌شود: نخست اینکه بیش از صد سال فاصله زمانی بین اولین مجموعه احادیث مانند صحیح بخاری و یا سیره ابن اسحاق و زمان محمد وجود دارد و دوم اینکه اغلب این احادیث و حکایات تلاش‌هایی هستند برای درک و توجیه قرآن و در نتیجه به آنها باید به چشم یک تفسیر متاخر از متن قرآن نگاه کرد و نه یک منبع اولیه حاصل شده از ثبت تاریخی مشاهدات و رخدادها. یعنی گویندگان احادیث هم مانند ما با متن مبهمی مثل قرآن روبرو بوده اند و احادیث و روایات آنها صرفا تلاشی برای قرار متن قرآن در یک کانتسکت است. این پژوهشگران با کنار گذاردن منابع سنتی اسلامی، حتی مدعی شده‌اند که قرآن بعدها خارج از شبه جزیره عربستان نوشته یا گردآوری شده است و اساسا زبان اصلی آن سریانی بوده است و نه عربی و تنها به عربی ترجمه شده است.
رویکرد من در بررسی متن قرآن از این دوگانه فراتر می‌رود. در حالیکه همراه با تجدید نظر طلبان، منابع سنتی اسلامی را به عنوان منبع معتبر ارجاعی کنار می‌گذارم و تنها به متن قرآن برای تحقیق رجوع کرده ام، یافته های من در تضاد و رد کلی منابع سنتی اسلامی قرار ندارد. به بیان دیگر در حالیکه مدعی هستم متن قرآن در خارج از شبه جزیره عربستان تولید و ترجمه شده است، در حجاز توسط فردی به نام محمد موعظه شده است. در حالیکه ادعای تجدید نظرطلبانی مانند لوکزنبورگ را تایید می کنم که متن اصلی قرآن در واقع سریانی است، اما از سوی محمد پیامبر و به زبان عربی به بیرون انتشار یافته است.
نقطه شروع تحقیق با این سئوال آغاز می شود که متن قرآن چگونه حاصل شده است؟ این نحوه شکل گیری از سه حالت خارج نیست:
۱. یا توسط خود محمد نوشته شده است
۲. یا حاصل از مکالمه بین محمد و یک انسان (یا به تصور مسلمانان فرشته خدا) است.
۳. یا حاصل مکاتبه است.
با بررسی دقیق بسیاری از آیات مکی (و نه مدنی)، و با نظر به سبک دیالوگی متن، ارجاع به مسائل و موارد شخصی محمد، خطاب قرار دادن شخص محمد و نه مردم در آیات مکی و.... نشان می‌دهم که متن قرآن در واقع حاصل یک مکاتبه است و نه مکالمه. برای مثال، هیچ نیازی نیست که یک سئوال در یک مکالمه ثبت شود. هیچ نیازی نیست که فحاشی، توهین به مردم، یا تخطئه محمد در یک مکالمه ثبت شود و سپس این ثبت به عنوان موعظه به کار رود. برای نمونه در سوره الطارق می‌خوانیم:
إِنَّهُمْ يَكِيدُونَ كَيْدًا ﴿۱۵﴾وَأَكِيدُ كَيْدًا ﴿۱۶﴾فَمَهِّلِ الْكَافِرِينَ أَمْهِلْهُمْ رُوَيْدًا ﴿۱۷﴾
 
«آنان دست به نيرنگ مى‏زنند (۱۵) و [من نيز] دست به نيرنگ مى‏زنم (۱۶) پس كافران را مهلت ده و كمى آنان را به حال خود واگذار (۱۷)»
چه این را سخنان یک انسان خطاب به محمد بدانیم یا فرشته خدا، هیچ دلیلی نبوده است که مکر (الهی یا انسانی) ثبت و مکتوب شود و تازه به عنوان موعظه هم استفاده شود. تصور آن هم خنده دار است که محمد به نزد مردم خود رفته و به آنها بگوید که خدا قرار است به زودی ایشان را فریب دهد.
وَهَلْ أَتَاكَ حَدِيثُ مُوسَى ﴿۲۰:۹﴾
«آیا خبر موسی به تو رسید؟»
هَلْ أَتَاكَ حَدِيثُ ضَيْفِ إِبْرَاهِيمَ الْمُكْرَمِينَ ﴿۵۱:۲۴﴾
«آيا خبر مهمانان ارجمند ابراهيم به تو رسيد؟»
هَلْ أَتَاكَ حَدِيثُ الْغَاشِيَةِ (۸۸:۱)
«آيا خبر غاشيه به تو رسيده است؟»
وجود این سئوالات قبل از اشاره کوتاه به یک داستان، نشان می دهد که متن مکتوب است. ما معمولا سئوال را در متن مکتوب مطرح می‌کنیم و اگر قرار باشد یک مکالمه به صورت مکتوب ثبت شود یا به ذهن سپرده شود، این سئوالات مطرح نخواهد شد( طرح سئوال از سوی خدا که البته مضحک است چون فرض بر این است که خدا همه جواب‌ها را می‌داند).
آیات بسیار دیگری نیز وجود دارد که به تفصیل در کتاب مطرح شده و همگی نشان از آن دارند که ما با متنی طرف هستیم که حاصل یک مکاتبه است. اگر آیات مکی قرآن بخشی از یک مکاتبه هستند، پس این آیات باید مجموعه‌ای از نامه‌ها باشند که برای محمد ارسال می‌شده است. دقیقا به همین دلیل، در متن قرآن کلمات غیرعربی و مبهم فراوانی دیده می شود که در اصل ریشه سریانی دارند، زیرا نویسنده اصالتا عرب زبان نبوده است و سعی کرده است که نامه را به زبان عربی بنویسد یا ترجمه کند(به همین خاطر بارها در متن اشاره می شود که این یک قرآن عربی است یعنی ذکر یا مناجات نامه عربی است). با این حال، همه ما می دانیم که در ترجمه بسیاری از کلمات از یک زبان به زبان دیگر منتقل می شوند. یافته های درخشان کریستف لوکزنبورگ که با رجوع به زبان سریانی توانسته است بسیاری از کلمات مبهم قرآن را رمزگشایی کند، با فرض ما کاملا مطابقت دارد.
اما جالب است بدانید که در خود متن قرآن هم به نامه و کتب الحاقی همراه با نامه بارها اشاره شده است. برای مثال در سوره مدثر(۷۴)، می خوانیم:
بَلْ يُرِيدُ كُلُّ امْرِئٍ مِّنْهُمْ أَن يُؤْتَى صُحُفًا مُّنَشَّرَةً ﴿۵۲﴾
«بلكه هر كدام از آنها انتظار دارد نامه جداگانه‏اي براي او فرستاده شود.»
و نیز در سوره بینه می‌خوانیم:
لَمْ يَكُنِ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ وَالْمُشْرِكِينَ مُنفَكِّينَ حَتَّى تَأْتِيَهُمُ الْبَيِّنَةُ ﴿۱﴾ رَسُولٌ مِّنَ اللَّهِ يَتْلُو صُحُفًا مُّطَهَّرَةً  ﴿۲﴾ فِيهَا كُتُبٌ قَيِّمَةٌ ﴿۳﴾
«كافران اهل كتاب و مشركان دست‏بردار نبودند تا دليلى آشكار بر ايشان آيد . فرستاده‏اى از جانب خدا كه صحیفه‌هايى پاك را تلاوت كند . كه در آنها نوشته‏هاى استوار است.»
مانند آیات فوق، بارها در متن به ارسال صحیفه، کتاب، قرآن، ذکر، فرقان و...اشاره می شود. بارها در اولین آیه گفته می شود که فلان یا بهمان کتاب را فرستاده ایم (مانند قرآن عظیم، کتاب حکیم، فرقان و...). مفسرین مسلمان همه اینها را همین کتابی می‌دانند که در دست ماست. اما این فرض قابل قبول نیست چون متن قرآن (یا در واقع نامه‌ها) همانطور که خود متن بارها اشاره کرده است، به تدریج برای محمد فرستاده شده است. همچنین گاهی اشاره ای به داستان یا موضوعی است که اصلا در قرآن وجود ندارد. در سوره مریم (۱۹) آمده است:
 
وَاذْكُرْ فِي الْكِتَابِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّهُ كَانَ صِدِّيقًا نَّبِيًّا ﴿۴۱﴾ ... وَاذْكُرْ فِي الْكِتَابِ مُوسَى إِنَّهُ كَانَ مُخْلَصًا وَكَانَ رَسُولًا نَّبِيًّا ﴿۵۱﴾...وَاذْكُرْ فِي الْكِتَابِ إِسْمَاعِيلَ إِنَّهُ كَانَ صَادِقَ الْوَعْدِ وَكَانَ رَسُولًا نَّبِيًّا ﴿۵۴﴾....وَاذْكُرْ فِي الْكِتَابِ إِدْرِيسَ إِنَّهُ كَانَ صِدِّيقًا نَّبِيًّا ﴿۵۶﴾
هیچ داستانی درباره ادریس در قرآن وجود ندارد. اما از محمد خواسته می شود که این داستان را برای مردم ذکر کند. همچنین در جای دیگری از قرآن داستان شجره ملعونه (سوره اسراء، آیه ۶۰) به محمد یادآوری می شود حال آنکه این داستان اصلا در هیچ کجای قرآن نیست. از همه بارز سوره قدر است:
إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ ﴿۱﴾ وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ ﴿۲﴾ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿۳﴾ تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ ﴿۴﴾ سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿۵﴾
آیه اول می گوید که ما آنرا در شب قدر نازل کردیم. این سوره پنج آیه بیشتر ندارد پس حتما متن دیگری باید محل اشاره باشد. اما چه چیز؟ مفسرین مسلمان برای توجیه و ماستمالی این قضیه، ادعای عجیبی را مطرح می‌کنند. آنها مدعی می شوند که قرآن علاوه بر اینکه به تدریج نازل می‌شده است، به طور کامل و یکجا نیز در شب قدر بر محمد نازل شده است و حتی با همین توجیه سخیف، میلیون‌ها مسلمان هر ساله شب قدر را جشن می‌گیرند! این توجیه مضحک و متناقض (این بدان معناست که بسیاری از وقایع تاریخی و حتی توصیه به محمد برای انجام دادن یا ندادن کاری که در قرآن اشاره شده قبلا بر محمد نازل شده است!) تنها برای این است که وانمود شود تمامی اشارات به کتاب، صحیفه، ذکر و فرقان و... همگی به یک کتاب کامل به نام قرآن اشاره دارند و آن همینی است که ما امروز به عنوان قرآن می شناسیم.
 این ادعا کاملا برخطاست. با در نظر گرفتن فرض ما مبنی بر اینکه متن قرآن در واقع مجموعه‌ای از نامه هاست، پاسخ معما برای ما روشن می‌شود. اینها اشاره به کتب یا فصولی از کتب دارند که به همراه نامه ها برای محمد ارسال می شده است. آنچه محمد در واقع موعظه می کرده است بخش هایی از کتب مذهبی فرقه مذکور است و نه خود آیات یا متن نامه ها. برای مثال، وقتی در سوره مریم، مداوما از محمد خواسته می شود که از این یا آن داستان ذکر کند، این بدان معناست که همراه با این نامه، یک سری متون مذهبی حاوی داستان ارسال شده است و متن نامه به محمد یادآوری می کند که این داستان ها را برای مردم ذکر کند. دلیل اینکه در آیات مکی، صرفا اشاره گذرایی به داستان‌ها می شود نیز همین هست ( و قرآن معمولا به خطر این شلختگی و روایت های ناقص از سوی مخالفین تمسخر می شود). در واقع، اصل داستان در کتب الحاقی به نامه ها موجود است و بنابراین اشاره به این داستان ها در متن نامه صرفا جنبه یادآوری دارد یا جهت خلاصه سازی و برجسته کردن نکات مهم است.  
پس در اینجا ما به یک نتیجه شگفت انگیز می رسیم: محمد در مکه (و نه مدینه) یک میسیونر مذهبی بوده است و اطلاق کلمه رسول به همین معناست(در آیات مکی وی به هیچ عنوان نبی خوانده نمی شود. بین نبی و رسول تفاوت بسیاری است). آنچه در متن به عنوان قرآن از آن یاد می شود دقیقا همین متنی نیست که ما به صورت یک کتاب در دست داریم، بلکه ملحقاتی است همراه با این نامه ها. سوره‌های مکی صرفا مجموعه نامه‌هایی هستند که در آن نویسنده فرقه مذکور، خلاصه یا تاویلی از داستان را بیان کرده و یا به محمد موعظه آنها را یادآوری می کند و یا اینکه سعی می کند به مشکلات وی برای انجام رسالتش یا مخالفت های منکرین پاسخ دهد. پس آنچه ما در دست داریم قرآن نیست یعنی آنچیزی نیست که کلمه به کلمه توسط محمد موعظه می‌شده است. آیات مکی صرفا مجموعه ای از نامه هاست که برای یک میسیونر مذهبی در مکه ارسال می شده است. به کمک همین نظریه من توانسته ام که از حروف مقطعه (مانند الم و...) و عبارات مبمی مانند سبع من المثانی، رمزگشایی کنم.
بحث مفصل‌تر در این باب و ارائه آیات بیشتر به عنوان گواه در این مقاله نمی‌گنجد. بنابراین به علاقه‌مندان توصیه می شود که برای مطالعه بیشتر و مستندات دقیق تر به کتاب رجوع کنند. در این کتاب همچنین درباره فرقه مذکور حدس و گمان‌هایی زده می‌شود. عقاید این فرقه بیش از هر فرقه‌ای با عقاید ابیونی‌ها وجه اشتراک دارد و احتمالا فرقه مذکور صابئین ساکن شهر حران باشند، یعنی کسانی که از طریق مکتب الکاسای، عقاید ابیونی ها در قرون اولیه میلادی را به ارث گرفته اند. به خصوص عقیده منعکس شده در قرآن درباره عیسی مسیح با عقاید ابیونی‌ها وجه اشتراک کامل دارد
.https://khodnevis.org/article/64906ماخذ

برای خواندن کتاب روی این لینک کلیک کنیدنامه‌هایی برای محمد پیامبرـــــــــ

۷ نظر:

فرهاد.فرهاد گفت...

ای کاش پای اسلام و آخوند به ایران نرسیده بود که به این نکبتها دچار شویم واقعا بدبختمان کردند

jahandid گفت...

با درود،
اين بايد كتاب مفيدى باشد. بدين خاطر كه قوى ترين باروى اسلام كه با ان همه شناختهاى دانش و پژوهش را از اهميت تهى ميكنند همين پايه اى ست كه در اينجا مورد واشكافى قرار گرفته است. اين باروى تسخير ناپذير ادعاى مسلمانان مبنى بر "وحى" بودن تمام اين داستانها ست. با اين ادعا تمامى سؤالات با يك اشاره انگشت از اين دنياى خاكى بيرون ميروند و ميروند نزد كسى كه از همه چيز، همه كارها، همه توانها، همه رازها، همه پاسخ ها، همه تحولات هستى، همه اتفاقات گذشته و اينده، همه سر گذشت ها و همهء همه چيز خبر و دانش لازمه را از روز ازل تا روز ابد در نزد خود دارد. و شما اى انسان خرد و نا چيز بهيچوجه در برابر اين همه همه چيز دان حق كوچكترين شك و مطرح كردن پرسش را هم ندارى و اگر اينكار را كردى زدن گردنت و ريختن خونت بر همه انهايى كه هيچ چيز از اين همه چيز نميدانند (و تعداد شان هم كم نيست و اكثريت ميباشند!) واجب ميشود! سلمان رشدى در زمره اين ادمها ست و الان قريب به ٤٠ سال است كه از همه چيز نشناسان در حال گريز است! بعضى از محققين محمد را بزرگترين نابغه كل تاريخ ميدانند. باور اين ادعا چندان هم سخت نميباشد. با يك نگاه به دموگرافى جهان مذهب و ديدن اينكه از دانشمندترين انسانها تا ناآگاه ترين انها به او وابسته شده اند و چه جناياتى را كه براى داشتن او در دل و ذهن مرتكب نميشوند. و تمام اين قدرت كه خود نمونه اى از همان قدرت مورد ادعاى مسلمانان براى ان "منبع وحى" ميباشد را محمد توانسته است براى خود و پيروانش خلق كند. اين همان نابغه اى ست كه خيلى از جلادان و كشتار گران تاريخ پا در جاى پاى او نهادند و به مراد دلشان كه قتل عامهاى بيشمار در تاريخ باشد رسيدند. و ما در اين قرن خود ناظر يكى از وحشى ترين اين جرثومه هاى توحش در ميهن خودمان ميباشيم.
هر چه كه در اين باره پژوهش و نوشته شود كارى ست كه از منظر تاريخى انجام روشنگريهايى ست كه در قرنهاى پيشين بايد ميشدند كه بخاطر مسخ شدگى روشنفكران و دانشمند سرزمينمان تا به امروز تمام انها مانند قطره ابى ست كه در روى سنگ داغ چكيده شود. شاد باد روح بزرگانى چون استاد كسروى و صادق هدايت.

ناشناس گفت...

لطفا اسلام و پیغمبر مزاحم نشوند ممنونم
ویدا

مسلمون سابق گفت...

ممد جون یه فکری بکن این دین و مصبت چوب کرده تو فلان یه چارم بشریت جون اللهت دیگه نمی کشیم خودت بیا وردار ببرش خدا ایشالاه خیرت بده

ناشناس گفت...

faghat sifon! sifon
BAYAD SYFON RA KESHID KOMPELET
SYAVOSH

سعید لامحمدی گفت...

تحفه این مذهب برای ایرانیها چهارده قرن بدبختی و خرافات و دست اخرش هم این تحفه جمهوری اسلامی و الترناتیو رجوی است ولمان کنید ایران یا خدای ناکرده از بین میرود و یا باید با این آئین عقب مانده در تمامیتش تصفیه حساب کند

جهانگیر گفت...

چشممان روشن، حالا کار به جایی رسیده که "متن قرآن بر خلاف نظر مسلمانان، نه فصیح است و نه پرمعنی، بلکه گنگ، پراکنده و گاهی بی‌معنا و متناقض نماست."

بعد هم افاضه می‌فرمایند که "تعصبات و پافشاری بیجای مفسرین مسلمان بر این که متن قرآن، کلام خداست، باعث شده که تفاسیر مفصل ایشان به جای روشن‌تر کردن متن، به ابهام بیشتر و لاپوشانی منظور متن منجر شود."

آهای مسلمین و مسلمات و ای مؤمنین و مؤمنات هیچ فهمیدید که منظور این نویسنده ملعون چیست؟ می‌خواهد بگوید افرادی مانند علامه طباطبایی که ۷۰۰ جلد کتاب برای تفسیر این کتاب فناناپذیر تاریخ بشر سیاه کرده اند، فقط کس و شعر گفته‌اند و زر مفت زده‌اند و سر شما را شیره مالیده اند تا همچنان در بدبختی و نکبت خود غوطه‌ور بمانید. این ملحد بی‌خبر از خدا که معلوم نیست از کجا سر برآورده و من نام او را برای اولین بار اینجا می‌بینم گستاخی را به آنجا رسانده که می‌گوید اصلاً لغتی به نام قرآن در زبان عربی نبوده و ریشه احتمالی این لغت از کلمه سوریانی و یا مسیحی "کیریانی" (qiryani) نشئت گرفته است! احتمالاً وقاحت را به آنجا خواهد رساند که بعداً بگوید برای همین است که بیشتر سوژه‌های رساله‌های عملیه آیات عظام و قسمت عمده حرکات رسول اکرم در اواخر عمر مبارکشان به همین خاطر به زیر شکم ربط پیدا می‌کرده. زهی بی‌شرمی. به خدای کعبه سوگند که اگر از این غصه دق کنیم بر ما حرجی نیست. لعنت به این قوم ظالم و این جماعت معاند که تخم کفر و نفاق می‌افکنند.

خداوند مهربان پدر جاکش امام خمینی را بیامرزد که می‌گفت:" ما هرچه داریم از این قرآن است...ما قرآن شریفی داریم که همه مسائل در آن هست. مشکل بزرگ مسلمین این است که قرآن کریم را کنار گذاشته اتد." به امید روزی که معانی عمیق و فلسفی این اثر جاودان در تمامی دانشگاه‌های جهان تدریس شود و احکام آن در تمامی جهان و میادین شهرهای عالم و حتی قصبات دورافتاده این کره خاکی به منصه ظهور برسد و به اجرا گذاشته شود. الهی یا رب العالمین .