مردم. ایران و طبیعت ایران در خطرند

. فراموش نکنیم کورش نماد آغاز تاریخ واقعی ایران در مقابل تاریخ جعلی آخوند و مذهب ساخته است. کورش نماد هویت واقعی ایرانی در دور دست تاریخ است. گرامی اش داریم.بیاد داشته باشیم و هرگز فراموش نکنیم :در شرایط بسیار خطیر کنونی در گام نخست و در حکومت ملایان و مذهب مجموع جامعه انسانی ایران،تمامیت ارضی ایران،و طبیعت ایران در سراسر ایران در تهاجم و نکبت حکومت آخوندها در خطر است. اختلافات را به کناری بگذاریم، نیروهایمان را در نخستین گام در راستای نجات این سه مجموعه هم جهت کنیم و به خطر اصلی بیندیشیم .

در گذرگاه تاریخ ایران. اسماعیل وفا یغمائی

در گذرگاه تاریخ ایران. اسماعیل وفا یغمائی
تاریخ دوران باستانی ایران

۱۳۹۵ آبان ۹, یکشنبه

استوانهٔ کورش، «مانترا»ی خیال انگیز

۱۰ نظر:

ناشناس گفت...

استادی که متاسفانه اسمش را فراموش کرده ام، یاد آور شده بود که هنر نزد ایرانیان است و بس به غلط به مفهوم «منحصر» بودن و «فقط» برداشت شده و می شود در حالی که فرودسی این «بس» به معنای کوتاه شده «بسیار» بکار برده است چنان که واژه«بسا» به معنی «چه بسیار» بکار می رود. درزیان گفتگو هم وقتی مثلا کسی می گوید:«بس که طرف خود خواه است» یا «از بس که من به تو گفتم خسته شدم»، اینها معنی بسیار را می دهد و نه معنی «فقط» و منحصر بودن را. در مورد مفهموم این بیت در سایت ایرانامه مطلبی به قلم آقای شاهین سپنتا درج شده است که مطالعه آن مفید می تواند باشد. لینک مطلب در زیر آمده است:

http://drshahinsepanta.blogsky.com/1390/05/16/post-650

حسین گفت...

ما بی جهت نیست که جهان سومی هستیم, روشنفکران ماهم باید برای اثبات نظریاتشان از روشنفکران غربی فاکت بیارند تا مورد قبول واقع بشه, مثل همنشین بهار که زمین و آسمان را دوخته که اثبات کنه حقوق بشر کورش ایراد داره و از این حرفها, یکی نیست به این آقا بگه, بنده خدا غربیها خودشان را مرکز ثقل عالم میدونند و نمیتوانند قبول کنند که ملتهای دیگری بهتر از اینهاهم وجودداشته اند, اسکندر ایران را فتح و پارسه را آتش زد" برای غربیها شده کبیر", آتیلاهم همان کار اسکندر را در رم انجام داد شده"وحشی", غربیها دارند تئوری جهل میکنند که ایرانیها خودشان پارسه را آتش زده اند و از این مزخرفات, روشنفکران جهان سومی تنبلند و کار تحقیق برایشان کابوسه, یکروز کتابخانه ای در لندن یک کتاب گذاشته بود برای فروش و با حضور نویسنده اش, این کتاب درباره چنگ کراسوس(یکی از سه لژیون رم) با سورن(یا سورنا)در زمان پارتها بود, نویسنه اش توضیح میداد تز من برای دکترام تحقیق درباره پارتهاست, تمام همین, اگر ازش پرسیددرباره ساسانیان یا هخامنشیان میگه نمیدانم, اما ما در مورد هر چیزی نظر بی صلاحیت میدیم اینهم از حکومتون بدون کسب صلاحیت قدرت را به دست گرفتندو اینهم نتجه اش.

همنشین بهار گفت...

منشور کورش تربت پاک نیاکان ماست و در اینکه برای بسیاری از ما، «مانترا»یی خیال‌انگیز و پُر از خاطره است، تردیدی نیست اما...
اما در آن سخنی داّل بر لغو یا ممنوعّیت برده‌داری (به معنی دقیق کلمه) و نیز آزادی در قبول یا رّد فرمانروایی وی، وجود ندارد، و این واقعیت، مسقل از نظر موافق یا مخالف این یا آن باستان‌شناس غربی است.
مقاله امثال کلاوس گالاس، یوزف ویزهوفر و هانس پیتر شاودیگ (در مورد کورش و منشورش) مربوط به سال ۲۰۰۸ است. پژوهشگران ایرانی از سالها پیش، روی این موضوع کار کرده‌اند.

با کمال احترام: همنشین بهار

همنشین بهار گفت...

ترجمه فارسی (و انگلیسی) منشور کورش پایین مقاله
استوانهٔ کورش، «مانترا»ی خیال انگیز
اضافه شده است.

http://www.hamneshinbahar.net/article.php?text_id=434

همنشین بهار گفت...
این نظر توسط نویسنده حذف شده است.
م.ح فرانسه گفت...

من نفهمیدم که شما چه چیزی را میخواهید اثبات کنید اگر روشن تر توضیح بدهید به نظر میرسد که چندان دل خوشی از کورش ندارید

متن رسیده از ایران گفت...

متن رسیده از ایران گفت...

ملایان و ارگانهاشان شروع کرده اند به شبهه پراکنی میلی از طریق یک دوست به دست رسیده که در سطح وسیع از طریق تلفن همراه و... در سطح وسیع به کورش زدائی پرداخته اند
متن را در زیر میبینید
------------------⛔️متن #شبهه :
« دوست مسلمانم پرسید؟ از محمد راستگوتر و بزرگتر میشناسی گفتم اری زرتشت که کتابی عاری از خشونت به ادمیان هدیه کرد.. گفت از علی قوی تر و با تدبیرتر میشناسی گفتم اری کوروش بزرگ که منشور حقوق بشر...»!!!!! (خلاصه)

✅✅ #پاسخ:
چنین شبهاتی، هم به خوبی پرده از باطن و هدف اصلی تبلیغات پان آریایی برمیدارند (که همانا مبارزه با #اسلام است) و هم مطالبی بی منبع ومملو از دروغ های بزرگ تاریخی هستند که با همین دروغها ذهن عده ای را به توهم می کشانند: 👇👇

🔴 به تو گفته اند، کتاب زرتشت عاری از خشونت است!
⚠️ دروغ گفته اند، در آئین زرتشت، بیش از 500 جرم وجود دارد که مجازات آنها #اعدام است. جرائم مسخره ای همچون: تطهیر مرده، کشتن خرگوش، استحمام با آب پاک، دفن مرده سگ در خاک و.. حتی در این دین، اگر کسی یک سگ آبی 🐶 را بکشد، باید 20 هزار تازیانه بخورد. 10 هزار مار، 10 هزار گربه،🐱 ولاک پشت و قورباغه 🐸 وووو را بکشد تا گناهش پاک شود!! دینی که بهای جبران گناه در آن، #کشتن حیوانات بیگناه است، عقلانی و انسانی است؟!!😱😕 http://yon.ir/O3GN

🔴 به تو گفته اند، کتیبه کوروش، منشور حقوق بشر است!
⚠️ دروغ گفته اند. منشور کوروش یک استوانه گلی مربوط به تسخیر بابل است که در هیچ کجای آن حتی یک جمله اخلاقی و انسانی یافت نمیشود، 😐در هیچ کجای آن حرفی از آزادی و برابری و برادری نیست و بر عکس کوروش با افتخار از بوسیدن پاهایش👣 توسط اقوام شکست خورده می گوید و بارها و بارها به پرستش بت ها و خدایان سنگی 🙌 مثل #مردوک، #بعل و #نبو اقرار می کند و به فرمانروای قبلی بابل که بساط بت پرستی و قربانی کردن برای بتها را برچیده بود، توهین و فحاشی می کند. (متن کتیبه:http://yon.ir/UPhq)

🔴 به تو گفته اند، بابک خرمدین قهرمان ایران است و دغدغه وطن پرستی داشت؟!
⚠️ دروغ گفته اند. او هزاران ایرانی مسلمان و زرتشتی را به جرم مزدکی نبودن سر برید و قصد داشت یک فرقه خرافی را به جای اسلام در ایران، غالب کند که توسط خلیفه عباسی بدتر از خودش، کشته شد. http://yon.ir/Zr7k

🔴 به تو گفته اند، قهرمانت آریوبرزن 2500 سال پیش است و در جنگ با اسکندر تا آخرین نفس جنگیده!
⚠️ دروغ گفته اند. این هم از بافته های پیرنیا تاریخ باف پهلوی هاست. اسناد همان یونانی ها نشان می دهد او نه تنها در نبرد کشته نشده بلکه از معرکه گریخته و فرار کرده است. (آریانوس، لشکرکشی های اسکندر: http://yon.ir/O3S3 و Arrian, iii. 18)

🔴 به تو گفته اند، قهرمان زنانت،🙎 یوتاب خواهر اریوبرزن است که دوش به دوش برادر جنگید و کشته شد!
⚠️ این هم دروغ گفته اند! زنی با این نام 300 سال پس از مرگ اسکندر بدنیا آمده و همسر یک سردار رومی و متحد رومیان بوده و هیچ نسبتی هم با آریوبرزن (سردار ادعایی هخامنشی) نداشته.😤
http://yon.ir/vmN5
🔴 به تو گفته اند، قهرمان زنانت، مادر کوروش است که چنین پسری تربیت کرده!! (آن هم با آب و تاب)
⚠️دروغ گفته اند! اولا کوروش در منابع ایرانی، هیچگاه به عنوان یک شاه آن هم شاه باعظمت و با آن همه افسانه بافی نیامده! معدودی منابع ایرانی، او را "فرمانده اردشیر دوم" خوانده اند. در این حد! 😑 (http://yon.ir/15GK) ثانیا همان منابع یهودی که از #کوروش بت ساخته اند، بیان کرده اند که کوروش توسط یک #چوپان به اسم میتراداد تربیت شده! (پیرنیا، ایران باستان، 234) و ضمنا در همان منابع آمده که او شهرهایی را که مقاومت میکردند به آتش می کشید،🔥 زنان را به بردگی میگرفت و به سرداران خود می بخشید و سرانجام جانش را بر سر تصاحب ملکه ماساژوت ها از دست داد. (تاریخ هرودوت و ژوستن، به نقل از داماندایف، تاریخ هخامنشیان، ص90)

🔴 به تو گفته اند، ایران قبل از اسلام، بهشت و گل و بلبل بوده؟ و زن در ایران قبل از اسلام، عزیز و محترم بود؟
⚠️ دروغ گفته اند. در ایران ساسانی، هیچ کس جز درباریان و موبدان حتی حق سوادآموزی نداشت. مرد به تعداد نامحدود میتوانست زن بگیرد و اگر توان مالی داشت حرمسرا 💃💃💃درست کند. (کریستین بارتلومه، زن در حقوق ساسانی، ص 51) زن، اموال مرد محسوب میشد و مرد میتوانست زنش را به دیگران #قرض دهد. 😰 (کریستین سن، ایران در زمان ساسانیان، ص349-350)
Sent from my iPhone
Sent from my iPad

آذر گفت...

آقای همنشین بهار مثل اینکه شما ما را احمق پنداشته اید،این چه سازمان مللی است که بدون تحقیق و بررسی یک منشور و ترجمه غلط آن بزعم شما با وجود ترجمه های پیشین درست و اصلی ،منشور و ترجمه غلط را میپذیرد ؟؟؟ یا آنکه حکومت شاه و ایران آنقدر قدرتمند ومحترم بود که سازمان ملل چشم بسته منشور و ترجمه اشرف پهلوی را پذیرفت؟شما بدلیل کینه به شاه و بنظر من مدرنیسم زیر پای تاریخ ایران را خالی میکنید و حرفهای مجاهدین را در همکاری با رژیم اثبات میکنید، برادر مواظب باش .
ضمناً آیا بهتر نیست شما همه هّم و غمتان را بگذارید برای تطهیر سعید شاهسوندی که از ترس مرگ در فروغ جاویدان به رژیمی ها گفت؛ مرا نکشید من مرکزیت سازمان هستم.در حالیکه او از اواسط سال ۱۳۵۸ تحت برخورد رفت و کلاسهای آموزشی او را به شهید محمد ضابطی دادند و...تا در انقلاب ایدئولوژیک ۶۴ مریم او را بخشید و برای مدت کوتاهی در مرکزیت بود ،بعد از دستگیری هم همگان میدانند.

ناشناس گفت...

جناب همنشین
یهودی ها کورش را در حد پیامبر محترم می شمارند. حالا ضد برده داری یا برده دار بهر حال کورش یهودیان را از قید ستم و ظلم بی حدی که بر آنها می رفت آزاد کرد. اصل مطلب همین است که کورش در زنجیر بودن قوم یهود را نپسندید. حالا اینکه یهودی ها با داریه و دمبک تا سرزمین شان رفتند چیز بدی نیست و خیلی هم خوب است. بنده و جنابعالی هم اگر بودیم همینطور به سرزمین مان بر می گشتیم. اما اینکه بنویسیند غلام و کنیز بر گشتند منطقی به نظر نمیرسد که قومی که در بردگی بوده با برده به سرزمینش بر گردد. قوم یهود در آن دوران به برده داری شهرت نداشته اند.
مهم اینکه شما عزیز جان در بحث داغ اینروزها که کورش و تظاهرات مردم در پاسارگاد باشد به نظر می رسد سوراخ دعا را گم کرده اید و بجای پرداختن به مسئله ای که گریبانگیر جمهوری اسلامی شده است رفته اید گورش را دراز کرده اید!

ناصر ز

همنشین بهار گفت...

سلام بر کورش و بر شما آقای ناصر

من از سال ۱۹۹۶ تا کنون روی منشور کورش، منشور نبونیدوس(نبونئید) و رویدادنامه نبونئید و...مطالعه و مکث کرده‌ام و در رابطه با همین موضوع خاص، تا کنون -
• هشت مرتبه به موزه بریتانیا،
• سه مرتبه به موزه پرگامون (برلین)،
• ۲ بار به موزه متروپولیتن نیویورک،
• چند بار موزه لوور (برای دیدن تابلوی «روبنس» که سر بریده‌ای را پیش تومیریس شهزاده ماساگت‌ها نشان می‌دهد و ادعا می‌شود از کورش است)
• یکبار موزه باستان شناسی ملی ناپل ایتالیا (برای دیدن اثری از Gustave Dore در مورد کورش) و ...(...) رفته‌ام و علاوه بر مطالعه میدانی، شاگردانه، بارها و بارها پای سخن کسانیکه به اینگونه موضوعات اشراف دارند، نشسته‌ام...
...
این مقاله هم که اساساً به «کورش تاریخی» اشاره دارد، خیلی پیش تر نوشته شده و وقایع این روزها اصلاً مورد بحث من نبوده‌است.
...
در مورد نکته دوم که شما فرمودید، اشاره‌ام به فراز ۶۵ «کتاب عزرا» (در کتاب مقدس تورات) است که خودتان می‌توانید مراجعه بفرمایید.
عین آن را می‌نویسم:

«پس جمعاً ۴۲۳۶۰ نفر به سرزمین یهود بازگشتند. علاوه بر این تعداد ۷۳۳۷ غلام و کنیز و ۲۰۰ نوازنده مرد و زن نیز به وطن بازگشتند.»
...
نخستین دولت «متکثر و در عین حال تمرکزگرا»ی جهان باستان در دوران کورش بنیان گذاشته شد. با تلاش او بود که ایران زمین هویّت گرفت و مرزهای جغرافیائی مشخصی پیدا کرد. در اینگونه موارد در ویکیپدیا نوشته‌ام...

با کمال احترام: همنشین بهار