ما منتقدیم ما حق داریم منتقد باشیم. ما مخالفیم . ما حق داریم مخالف باشیم.باید سخنان منتقدان و مخالفان و همرزمان را شنید.هیچکس کامل نیست واگر خود را کامل بپنداریم بدون آنکه حتی بخواهیم اندک اندک به سنگلاخ جباریت پای خواهیم گذاشت ولی متاسفانه تاپایان هرگز نه خواهیم فهمید و نه قبول خواهیم کرد که در چه تراژدی و فاجعه ای به بند کشیده شده ایم.دموکراسی حرف نیست یک فرهنگ است باید آنرا شناخت پذیرفت وبه آن عمل کرد. آنان که با کلماتی درشت و پر طنین از دموکراسی سخن میگویند ولی در جزئی ترین کارها دمادم دموکراسی را زیر پا میگذارند دروغ میگویند.مشکل اصلی تاریخ ما امیختگی مذهب و سیاست است. تمام کسانی که صادقانه حتی راه نجات را در حکومتی مذهبی یافتند یا ایدئولوزی برخاسته از مذهب را راهنمای عمل قرار دادند جز به کمک ارتجاع و تیره روزی مردم بر نخاستند. اینان در پایه ها از همان مردابی تغذیه میکردند و می کنند که ملایان حاکم میکنند. باید به مذهب به عنوان مسئله ای شخصی احترام گذاشت ولی باید سوداهای رنگین و مسموم برپائی حکومتی که مذهب ذر آن رسوخ داشته باشد را با تمام مدعیانش به زباله دان ریخت. برای درک این حقیقت باید تاریخ ایران و اسلام و بخصوص تشیع را شناخت.نور!نور باز هم نور بیشتر. پشت درهای کهنه و پوسیده متوقف نشویم. نترسیم! درها را بشکنیم و بگذاریم نورحقیقت و شناخت ما را از این همه کهنگی و ارتجاع بشوید. هرگز فراموش نکنیم که زندگی مادی ما سایه و باز آفریده اعتقادات و باورهای ماست. .

روی تصویر کلیک کنید

ه‍.ش. ۱۳۹۵ دی ۲۰, دوشنبه

مرگ هاشمی رفسنجانی شماره یک

*تجلیل رهبر ایران از هاشمی رفسنجانی به رغم «اختلاف نظر‌ها و اجتهادهای متفاوت»
*هاشمی رفسنجانی؛ بازیگر نقش‌های بزرگ در جمهوری اسلامی
*درگذشت چهره رهبرساز ایران؛ غافلگیری بزرگ با پیامدهای بسیار
*دیدگاه تحلیلگران و ناظران مسائل ایران در مورد میراث و کارنامه هاشمی رفسنجانی

*درگذشت هاشمی رفسنجانی؛ مناظره جنجالی فرج سرکوهی و علیرضا نامور حقیقی
*واکنش‌ها به درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی
*محمد خاتمی درگذشت هاشمی رفسنجانی را به آیت‌الله خامنه‌ای تسلیت گفت *دیدگاه‌های رضا عیلجانی، مجید محمدی و تقی رحمانی در مورد پیامدهای درگذشت هاشمی رفسنجانی
*مریم رجوی می‌گوید درگذشت هاشمی رفسنجانی موجب فرو ریختن تعادل جمهوری اسلامی می‌شود
*رهبر و شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند
*عکس/ تسلیت سردار به پسر هاشمی
*عملکرد عجیب وزیر بهداشت در بیان نحوه درگذشت رفسنجانی
*واکنش ارتش به درگذشت هاشمی
*اظهارات روحانی در حسینیه جماران درباره هاشمی
*در کرمان ۵ روز عزای عمومی اعلام شد
  ا
*هاشمی زمینه بیماری قلبی داشت؟/ چرا تیم پزشکی همراه او نبود؟
*عفت مرعشی: از مردم تشکر می‌کنم/فاطمه هاشمی: اصلا قابل باور نیست
*واکنش حماس به درگذشت هاشمی

۱ نظر:

محمود گفت...

از کم بودن نظرات به وضوج روشن است که جامعه روشنفکری ایران کیش و مات شده است و حرفی برای گفتن ندارد.
چند تک تیری هم که شلیک میشود به وضوح نشان از تحلیل سیاسی ندارد و ناشی از تنفر فردی و احساسی است. این هم متاسفانه درخت فاسدی است که رجوی کاشته و متاسفانه جامعه روشنفکری ایران را گم و گیج کرد و از گردونه تاثیر گذاری جدی در سرنوشت سیاسی ایران محروم کرد.
شخصا هر چند رفسنجانی را به دلیل گذشته سیاهش شایسته محامکه عادلانه میدنم و اینکه به تک تک کاشته هایش علیه مردم ایران باید پاسخ دهد.
ولی از بابت تحلیل سیاسی آروز میکردم که خامنه ای قبل از او می مرد.
زیرا در زمان به هم خوردن جدی تعادل و معادلات سیاسی (چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی) بزرگترین بازندگان آن محرومان و ناتوانان جاجعه هستند و این درندگان وحشی تر هستند که بدون هیچ مقاومتی عنان را به دست میگیرند.
برای خارجه نشینانی که هیچ خطری نزدیکی تهیددشان نمیکند (هرچند در دراز مدت ممکن است این هم عوض شود) گفتن به فلانم کاری ندارد و ناشی از بی مسئولیتی کامل است.
ولی حتی در جنگل هم منطق حکم میکند که تعادل بین جانواران طوری باشد که همدیگر را مستهلک کنند. و حتی اگر لازم باشد جانور ضعیف تر را برای منافع تاکتیکلی تقویت کرد.
شکی نیست که مرگ رفسنجانی کفه سمت مردم را به شدت ضعیف تر کرد و این اصلا خبر خوشحال کننده است. نه از بابت مرگ فردی با گذشته سیاه، بلکه از بابت به همه خوردن تعادل به نفع فاسدترین جناح های حاکم بر میهنمان.
ای کاش روشنفکران ما کمی به جای احساسی نظر دادن و با عینک نفرت و کینه همه جیز را دیدن کمی سیاسی فکر میکردند و شاخص را منافع تاکتیکی و استراتژیکی مردم و میهنمان میگرفتند.
از نظر من ابرهای تیره و تار بر آسمان میهنمان دیده میشود که سرنوشت و عراق و سوریه در برابر آن امیداوار کننده تر است.