مردم. ایران و طبیعت ایران در خطرند

. بیاد داشته باشیم و هرگز فراموش نکنیم :در شرایط بسیار خطیر کنونی در گام نخست و در حکومت ملایان و مذهب مجموع جامعه انسانی ایران،تمامیت ارضی ایران،و طبیعت ایران در سراسر ایران در تهاجم و نکبت حکومت آخوندها در خطر است. اختلافات را به کناری بگذاریم، نیروهایمان را در نخستین گام در راستای نجات این سه مجموعه هم جهت کنیم و به خطر اصلی بیندیشیم .

ه‍.ش. ۱۳۹۵ مهر ۳۰, جمعه

شاهکارهای شعر معاصر جهان. سنگ آفتاب. اکتاویو پاز

....چه بهتر نان رسوایی را خوردن ،
چه بهتر زنا کردن در بسترهایی از خاکستر
چه بهتر عشق و تازیانه ای از چرم خام ،
و هذیان پیچک به زهرآلود ه،
و لواط گری که به روی یقه اش به جای میخک تف می زند ،
چه بهتر سنگ و کاشی مستراحهای عمومی شدن
که تسلیم شدن به این ماشین
(به این دولت،حکومت، تشکیلات، ایدئولوژی، مکتب و...)
که شیره ی حیات را تلمبه می زند و خمیرآسا بیرون می کشد ،
و ابدیت را با ساعات بی حوصلگی تاخت می زند ،
از لحظه ها زندان می سازد ،
زمان را به پشیزهای مسین و گه مجرد مبدل می کند .....

دوستان!
از خواندن این شعر بمعنای واقعی کلمه، شعر، مگذرید و بخوانید.پاز یکی از بزرگان شعر جهان معاصر است. همتاهای او سه چهار نفر بیشتر نیستند.نرودا، لورکا،و انگشت شماری دیگربا او میشود وسعت بینهایت جهان شعر وپرتاب و پرواز آزادی اندیشه و ادراک انسانی را دریافت.من با خواندن این شعر و شاید صد باره خواندنش حدود سی سال تا حدودی دانستم شعر چیست و جهان شاعری..و نیز دانستم چگونه باید دید، شورید،فهمید، دید، و عصیان کرد و زیست و مرد باقی به عهده خود شعر و ادراک شما.
*سنگ آفتاب. اکتاویو پاز
*نقد شعر سنگ آفتاب
*اکتاویو پاز - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
*- احمد میرعلائی مترجم شعر و مقتول در قتلهای زنجیره ای - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
*اشعار اکتاویو پاز ترجمه احمد شاملو

۱ نظر:

ریچارد گفت...

حمله سگ هار رهبر به صادق هدایت و شاملو

خبرگزاری فارس: حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان در جمع مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور گفت: امروزه دشمن چه از بیرون و چه دنباله‌های آن در درون سعی می‌کنند فضایی را ایجاد کنند که به نفع خودشان باشد و سعی می‌کنند تابلوهای راهنما را عوض کنند و فضا را به گونه‌ای برای مردم شکل دهند که انگار نه انگار نیروهای حزب‌الهی و بسیجی و فداکاران نظام حضور دارند و اصرار دارند اینان را اندک جلوه دهند.

وی افزود: این جریان تلاش می‌کند افرادی که پایه اصلی و گسترده انقلاب و نظام هستند را در انزوا قرار دهند. البته ما باید مراقب باشیم که فریب این فضا را نخوریم. این که فلانی پیام را دریافت نکرده و اینکه این کشتی را ناخدای دیگری آمرده است،همه حرف است. اگر این فضا باور شود افراد به انفعال می‌افتند مهم آن است که پرچم عقیده‌مان برافراشته باشد. و موثرترین راه مقابله با این ترفند نیز برافراشتن پرچم است و وقتی این پرچم بلند شود افراد دور آن جمع می‌شوند

شریعتمدای با اشاره به اینکه شاملو جاسوس نازی‌ها بود، خاطرنشان کرد: بعضی از نشریات از شاملو می‌نویسند یا از صادق هدایتی که آدم کثیفی بود و هدفشان این است که بگویند فضا عوض شده و بگویند که دیگران دچار انفعال شده‌اند که در رابطه با این موضوع باید پرچم‌های خود را بالا بیاوریم و واقعیت‌ها را برای مردم و افکار عمومی بگوییم.

وی با بیان اینکه دید درستی از نقشه راه داشته باشیم تصریح کرد:‌ همانطور که مقام معظم رهبری می‌فرمایند باید نقشه راه در دست‌مان باشد تا گمراه نشویم.