دریچه زرد. اسماعیل وفا یغمائی

دریچه زرد. اسماعیل وفا یغمائی

افتاب خواهد دمید

افتاب خواهد دمید

مردم. ایران و طبیعت ایران در خطرند

. فراموش نکنیم کورش نماد آغاز تاریخ واقعی ایران در مقابل تاریخ جعلی آخوند و مذهب ساخته است. کورش نماد هویت واقعی ایرانی در دور دست تاریخ است. گرامی اش داریم.بیاد داشته باشیم و هرگز فراموش نکنیم :در شرایط بسیار خطیر کنونی در گام نخست و در حکومت ملایان و مذهب مجموع جامعه انسانی ایران،تمامیت ارضی ایران،و طبیعت ایران در سراسر ایران در تهاجم و نکبت حکومت آخوندها در خطر است. اختلافات را به کناری بگذاریم، نیروهایمان را در نخستین گام در راستای نجات این سه مجموعه هم جهت کنیم و به خطر اصلی بیندیشیم .

این است جهان ما در این لحظه

این است جهان ما در این لحظه
روی تابلو کلیک کنید

کرونا وزمین ما

کرونا وزمین ما
روی تصویر کلیک منید

در گذرگاه تاریخ ایران. اسماعیل وفا یغمائی

در گذرگاه تاریخ ایران. اسماعیل وفا یغمائی
تاریخ دوران باستانی ایران

۱۴۰۱ تیر ۲۰, دوشنبه

پیام فرح پهلوی به مناسبت سالروز کشف حجاب . باز نشر بخاطر 21 تیر ماه 1401 و خیزش زنان علیه حجاب


farah_010718.jpgصدای آمریکا - هشتاد و دومین سالگرد فرمان موسوم به کشف حجاب، توسط رضا شاه، بنیان گذار پادشاهی پهلوی، موضوع پیامی است که شهبانو فرح، آخرین ملکه این دودمان خطاب به مردم ایران، به ویژه زنان ایرانی فرستاده است.
شهبانو فرح در این پیام که روز یکشنبه ۱۷ دی منتشر شده، فرمان رضا شاه را حرکتی انقلابی توصیف کرده است که طی آن به زنان گفته شده بود آزاد باشید و چادر را از سر بردارید.

شهبانو فرح در این پیام همچنین بخشی از نامه محمد رضا شاه، ولیعهد آن زمان خطاب به پدرش رضاشاه را نقل کرده است که در آن با اشاره به انگیزه کشف حجاب و تاثیری که می‌توانست بر آزادی زنان بگذارد گفته بود «حتی شنیده‌ام داشتن خط و سواد را هم قدما چندان برای زن لازم نمی‌دانستند.»
شهبانو فرح در پیام خود با این یادآوری که هفده دی پس از آن و تا پیش از انقلاب اسلامی روز آزادی زن نامیده می‌شد، و محمد رضاشاه نیز حقوق زنان و مردان را مساوی اعلام کرده بود، ابراز خوشوقتی کرده است که زنان ایران از آن پس ضمن دفاعی شجاعانه از حقوق پایمال شده خود با تمام قوا مبارزه کرده‌اند تا فرزندانی تربیت کنند که مبارزین راه آزادی امروز ایران باشند.;
متن کامل پیام شهبانو فرح پهلوی:
۱۷ دیماه ۱۳۹۶-۷ ژانویه ۲۰۱۸
پیام شهبانو فرح پهلوی به مناسبت سالروز ۱۷ دی ۱۳۱۴
روزی بزرگمردی ایرانی بر این شد تا آنچه را که بر زنان ایران میگذشت و بی عدالتی و غیر انسانی بود. با حرکتی انقلابی دگرگون سازد به زنان گفت آزاد باشید و چادر را از سر بردارید. سالها بعد پسرش حقوق زنان و مردان را مساوی اعلام کرد و ملّت ایران نیز از این انقلاب اجتماعی او استقبال کرد.
پس از واقعه واپسگرای ۱۳۵۷ زنان ایران از حقوق پایمال شده خود شجاعانه دفاع و با تمام قوا مبارزه کردند و فرزندان خود را چنان تربیت کردند که مبارزین راه آزادی امروز را تحویل جامعه ایران بدهند.
خواستم در این روز قسمتی از نامه ای را که ولیعهد آنروز ایران به پدر تاجدار خود نوشته بود برایتان نقل کنم. تاریخ این نامه ۱۱ بهمن ۱۳۱۴ است.
«شرحی را که در خصوص آزادی دوشیزگان و بانوان مرقوم داشته بودید واقعاً محبت بزرگی بود چه این بدبختان الحق جزو جامعه ایرانی محسوب نمی شدند حتی شنیده ام داشتن خط و سواد را هم قدما چندان برای زن لازم نمی دانستند این بود که روز بروز ما ترقی معکوس می کردیم چه پدر بزرگوار وطن پرست ترقی خواهم خوب می دانند که تربیت ابتدائی و موثری که در سلولهای دماغ طفل مرکوز می شود همتای تربیت و خاطرات و در واقع درسهایی است که از مادر گرفته است که با شیر اندرون شد و با جان برون رود. پس امیدوارم با این اقدامات پدر تاجدارم در باره دختران و بانوان ملت نجیب ایران عزیز عنقریب با توّجهات پدر جانم این طبقه تیره بخت خوش روزگار و سعادتمند گردد.»
بذرهائی که آنان باعشق به ایران به موقع و به درستی کاشتند امروز بارور شده اند.

هیچ نظری موجود نیست: